DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Przemysł drzewny nie chce eksperymentów

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2006-09-17


Przemysł drzewny poprzez swoje organizacje branżowe mówi jednym głosem: Chcemy zmian w zasadach sprzedaży drewna, jednak nie akceptujemy ryzykownych eksperymentów.

Lasy Państwowe wprowadzają w życie projekt nowych zasad sprzedaży surowca drzewnego w iście ekspresowym tempie. Na początku sierpnia ogłoszono projekt nowego zarządzenia, 3 dni później prowadzono szkolenia dla dla klientów. Obecnie trwa proces rejestracji klientów w systemie oraz procedury wyboru Komisji Leśno-Drzewnej.

Tymczasem organizacje wszystkich branż przemysłu drzewnego po raz pierwszy od lat mówią jednym głosem formułując wspólne stanowisko wobec projektu nowego systemu. Jeszcze nigdy w żadnej sprawie dotyczącej przemysłu drzewnego nie było takiej jednomyślności. Ich zdaniem, wobec niekompletności materiałów udostępnionych przez LP i braku czasu, skuteczna i pełna ocena tego systemu nie jest możliwa, a to co za tym idzie niemożliwa jest jego akceptacja.

Firmy obawiają się m.in., ze eksperymentalne, nieprzetestowane rozwiązania, oparte o skomplikowane oprogramowanie i sprzęt jest ryzykowne, a ewentualne usterki mogą oznaczać kolosalne straty zakładów przemysłowych. To całkiem możliwy scenariusz, bo firmy, które już rejestrują się w systemie, informują o błędach lub nieścisłościach jakie na ich temat zawiera system.

Przedstawiciele przemysłu podkreślają, że jeśli PGL Lasy Państwowe wdrożą rozwiązanie w planowanej obecnie formie, uczynią to na własną odpowiedzialność. W dalszym ciągu oczekują też możliwości pełnego zapoznania się z systemem.

Ponadto, ich zdaniem, jedyną możliwą do zaakceptowania metodę ewentualnego wdrażania nowego systemu jest objęcie nim w 2007r. tylko niewielkiej części sprzedawanego drewna, a jeśli system się sprawdzi – ewentualnego pełnego zastosowania go poczynając od 2008r.

Kolejnym punktem zapalnym jest sposób wybierania Komisji Leśno-Drzewnej. 31 sierpnia Dyrektor Generalny oskarżając przedsiębiorców o zmowę, zmienił procedurę wyboru jej członków. Według przemysłu ta zaskakująca i nie konsultowana zmiana podważa wiarygodność Lasów Państwowych jako partnera. Oczekuje wycofania się z tej decyzji, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania na ww. kandydatów. Przedsiębiorcy uważają również, że praca członków Komisji nie powinna odbywać się za wynagrodzeniem płaconym z kasy Lasów Państwowych, gdyż niepotrzebnie tworzy to wrażenie, że Komisja ta, wbrew założeniom, nie będzie ciałem o niezależnych poglądach, a na jej członków Dyrekcja Generalna LP będzie mogła wywierać naciski.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz