DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowy zakład Swedwoodu ruszy w 2007r.

Swedwood

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Swedwood
Data: 2006-09-18


Produkcja w nowym tartaku Swedwoodu w Wielbarku rozpocznie się na początku 2007r. Wstępne plany przewidywały rozruch zakładu jesienią b.r., jednak dłużej niż zakładano trwało uzyskanie pozwolenia budowę. Problemem był też brak odpowiedniej linii energetycznej o mocy, która potrzebna jest do zasilania zakładu (konieczna jest moc rzędu 4,5 MW).

Struktura Grupy SwedwoodStruktura Grupy SwedwoodFot. Swedwood

Tartak ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Zdolności przerobu wynieść mają ok. 250 tys. m3 surowca drzewnego przy zatrudnieniu 80-100 osób. Po jego uruchomieniu spółka przystąpi do budowy fabryki mebli. Koszt inwestycji wyniesie ok. 200 mln zł. W nowych zakładach zatrudnienie znajdzie ok. 1000 osób. Fabryka w Wielbarku będzie posiadała potencjał produkcyjny porównywalny z aktualnie pracującymi zakładami w Resku i Goleniowie.

Istotnym elementem inwestycji będzie również ponowne uruchomienie nieczynnej od kilku lat linii kolejowej ze Szczytna do Wielbarka - będzie ona wykorzystywana na potzreby transoprtu wyrobów fabryki.

Ikea przymierza się do uruchomienia dwóch kolejnych fabryk w Polsce. Jedna z nich może być zlokalizowana w Warmińsko-Mazurskiem, jednak ostateczna lokalizacja w dużej mierze zależy od wyników negocjacji z Lasami Państwowymi w sprawie zapewnienia nowym zakładom surowca drzewnego. Nie będzie to jednak łatwe ze względu na wprowadzane przez Lasy nowe zasady sprzedaży surowca drzewnego.

Sweedwod jest spółką produkcyjną należącą do koncernu Ikea. Swoją działalność rozpoczęła w 1991r. Obecnie zatrudnia 13,500 pracowników (z czego połowę w Polsce). W 2005r. obroty Swedwoodu osiągnęły poziom 800 mln euro - plan na 2006r. to 1 mld euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz