DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jest ekologicznie

Głos Szczeciński

Autor: opr. JR
Źródło: Głos Szczeciński
Data: 2006-09-25


W zabytkowym dworku pod Szczecinem powstaje ośrodek badawczy nad energią odnawialną. To pierwsza tego typu placówka na Pomorzu Zachodnim i nieliczna w kraju - pisze "Głos Szczeciński".

Ośrodek urządza i prowadzić będzie szczecińska Akademia Rolnicza. Mieścić się on będzie w zabytkowym dworku w Ostoi, małej miejscowości tuż za rogatkami Szczecina. W tej chwili trwa gruntowny remont obiektu. Placówka powinna być gotowa na początku przyszłego roku.

W ośrodku prowadzona będzie działalność zarówno szkoleniowa, jak i badawcza - mówi Michał Ostajewski, dyrektor placówki. Oprócz badań naukowych nad wykorzystaniem energii odnawialnej, prowadzone będą tu także badania na zlecenie np. producentów urządzeń cieplnych. Obowiązek wykorzystania energii odnawialnej nakłada na Polskę Unia Europejska.
Chodzi o zastosowanie takiej energii, która jest ekologicznie czysta, nie powoduje emisji gazów trujących - wyjaśnia Patrycja Rogalska, zastępca dyrektora ośrodka w Ostoi. Zainteresowanie tym tematem już jest spore i cały czas rośnie. W naszym ośrodku będziemy mogli badać m.in. kaloryczność opału. Dzięki tym danym można sprawdzić czy dany surowiec jest opłacalny.

Akademia Rolnicza planuje zamontowanie w placówce solarów, dzięki którym ośrodek będzie całkowicie niezależny pod względem energetycznym. Są też urządzenia do oczyszczania ścieków. Naukowcy zamierzają korzystać również z energii cieplnej ziemi. Prace prowadzone w Ostoi prowadzone są ze środków ZPORR-u oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji wyniesie ok. 5 mln zł. Unia sfinansuje z tego ponad 60% - donosi "Głos Szczeciński". (PAP)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz