DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Holandia czeka na Polaków

Autor:
Źródło:
Data: 2006-09-14


Tysiąc miejsc pracy dla Polaków w Holandii zaoferuje od przyszłego tygodnia holenderska firma pośrednictwa pracy.
Firma zatrudniała do tej pory Polaków z podwójnym - polskim i niemieckim - obywatelstwem.

www.wirtualnemedia.pl

O uruchomieniu programu dla posiadaczy tylko polskiego paszportu poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele firmy Biuro Pracy Otto.
"Zapotrzebowanie na pracowników jest spowodowane najniższym od kilku lat bezrobociem, które w Holandii spadło poniżej 3,5 proc., oraz najwyższym od 5 lat wskaźnikiem długotrwale nie obsadzonych miejsc pracy. Podobnie jest w Anglii" - powiedział dyrektor firmy na Polskę, Guido Vreuls.
Zatrudnienie Polaków w Holandii, której rynek pracy dla Polaków jest otwarty tylko w rolnictwie i metalurgii, będzie możliwe dwutorowo. "W tych sektorach, w których Polacy mogą pracować, będzie tak, jak do tej pory; w pozostałych będą zatrudniani poprzez spółkę założoną przez naszą firmę w podopolskim Prószkowie" - tłumaczył PR manager firmy, Tomasz Kandziora.
Vreuls dodał, że zatrudnienie w Holandii i Wielkiej Brytanii znajdą zarówno ludzie bez wysokich kwalifikacji, jak i specjaliści - w tym personel wyższego szczebla techniczno-inżynieryjnego. "Również w tym segmencie rynku w Holandii i Anglii panuje niedobór pracowników" - wyjaśnił.
W Holandii i Niemczech pracuje dziś - według różnych szacunków - nawet do 100 tys. mieszkańców Opolszczyzny z podwójnym - polskim i niemieckim - obywatelstwem.
Od przystąpienia do Unii Polacy mogą legalnie pracować w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz w Szwecji. Możemy też pracować w Islandii, kraju stowarzyszonym z UE.
Dania i Holandia otworzyły swój rynek pracy od początku naszego członkostwa we Wspólnocie, ale z zastrzeżeniami. Dwuletnie okresy przejściowe w swobodnym przepływie pracowników z Polski wprowadziły: Portugalia, Hiszpania, Belgia, Grecja, Włochy, Finlandia, Luksemburg, Cypr i Malta oraz Norwegia - członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Francja prawdopodobnie otworzy swój rynek w roku 2009, zaś Republika Federalna Niemiec wynegocjowała siedmioletni okres przejściowy. Podobne uregulowanie dotyczą Austrii.

autor artykułu: pap-kk

opr. JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz