DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wschodnioeuropejska ekspansja Pfleiderera

Pfleiderer

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Pfleiderer
Data: 2006-09-11


8 września 2006 roku niemiecki koncern Pfleiderer AG uroczyście otwarł nową fabrykę płyt meblowych OOO Pfleiderer. Zakład wybudowany w niespełna dwa lata w Podberesje (Obwód Nowgorodzki) w Rosji kosztował kosztem 90 mln euro. Jego uruchomienie jest kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji koncernu w gronie trzech wiodących dostawców płyt meblowych na tym rynku.

Zakład w w Podberesje<br>fot. PfleidererZakład w w Podberesje<br>fot. Pfleiderer

Teraz Rosja
Podberesje znajduje się niedaleko Nowgorodu Wielkiego, 200-tysięcznego miasta położonego między Sankt Petersburgiem, a Moskwą. Fabryka powstała w dwa lata jako inwestycja typu green-field realizowana przez rosyjską spółkę OOO Pfleiderer należącą w 100% do polskiego Pfleiderer Grajewo SA (w którym 60,3% akcji posiada Pfleiderer AG).

Zakład zatrudniający ok. 300 osób będzie produkować płyty wiórowe surowe oraz laminowane. Docelowy poziom produkcji to ok. 500 tys. m3 płyty surowej, a poziom sprzedaży planowany jest na 85 mln EUR rocznie. Już dzisiaj zainstalowany ciąg pozwala na produkcję 400 tys. m3 płyt surowych rocznie. Zdolności produkcyjne nowoczesnej fabryki w Nowgorodzie stanowią 10% łącznej podaży płyt surowych w ramach koncernu Pfleiderer AG. Kanały dystrybucyjne umożliwiające sprzedaż bieżącej produkcji powstawały jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Płyty surowe i laminowane będą miały równy udział w przychodach. Ok. 50% sprzedaży będzie realizowanej na podstawie długoterminowych kontraktów z dużymi fabrykami mebli, pozostała część trafi do hurtu i drobniejszych producentów mebli na terenie Rosji i krajów WNP.

Lokalizacja fabryki pomiędzy dużymi rynkami zbytu: Moskwą (15 mln mieszkańców) i Petersburgiem (7 mln) powinna pozwolić na zwrot inwestycji w ciągu 5 lat. W tym roku zakład wykorzysta nieco ponad 70% całkowitych mocy wytwórczych i osiągnie wg planów sprzedaż na poziomie 20 mln euro. Pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych nastąpi w 2009r.

Perspektywiczny rynek
Wartość rynku meblowego w Rosji szacowana jest na 3,6 mld USD, import jest nadal wysoki i wynosi blisko 0,8 mld USD. Rynek ten jest zaliczany do grupy najlepiej rokujących nie tylko w Europie, ale również na świecie. Perspektywy dla producentów mebli, a w konsekwencji dostawców materiałów oraz akcesoriów niezbędnych do ich produkcji są więc nieograniczone. Niezwykle bogate zaplecze surowcowe daje również solidne zabezpieczenie dla ambitnych planów ekspansji Pfleiderera w Rosji.

Tak perspektywiczny rynek nie jest pustynią. Do Rosji wchodzi z produkcją również główny konkurent Pfleiderera - Kronospan. W 2006r. jego udział w produkcji płyt w Rosji wyniesie 13%, podczas gdy Pfleiderera - 9%. To wymusza działanie. Wokół nowej fabryki jest jeszcze sporo wolnej przestrzeni. W planach jest już budowa kolejnych dwóch zakładów produkcyjnych. Na kolejne zakłady spółka planuje wydać 100-150 mln euro. Każdy z nich może ją kosztować 60-80 mln euro.

Pfleiderer Grajewo pracuje od kilku miesięcy nad strategią działania obejmującą lata 2007-2010, która ma zostać zatwierdzona pod koniec tego roku. To w niej określone zostaną plany budowy następnych zakładów oraz produkty jakie będą one wytwarzać. Ostateczne decyzje zapadną po ocenie efektywności obecnego zakładu.

Kierunek: Południe
Dla niemieckiego Pfleiderera głównymi rynkami są Niemcy (40% sprzedaży), Ameryka Północna (30%) i Europa Wschodnia (30%). Struktura ta jednak wkrótce się zmieni. Zdaniem prezesa Pfleiderer AG - Hansa H. Overdieka, w kolejnych latach coraz większe znaczenie w skali grupy będą miały obroty realizowane w Europie Wschodniej, zmaleje zaś udział rynku niemieckiego.

Za całość operacji koncernu w Europie Wschodniej odpowiada polska spółka córka - Pfleiderer Grajewo SA, które jest jedynym właścicielem nowej rosyjskiej fabryki. Firma już wcześniej informowała, że jest szczególnie zainteresowana rynkami na południe od Polski. Planuje budować tam fabryki od podstaw, podobnie jak w Rosji. Na razie, w zależności od regionu, udział Grajewa w tych rynkach (w oparciu o eksport) waha się między 5 a 40% Na inwestycje przeznaczone mają być środki własne w wysokości 80-100 mln euro rocznie.

Wschodnioeuropejska ekspansja Pfleiderera (Zdjęcia: 3)

Zakład w w Podberesje<br>fot. Pfleidererfot. Pfleiderer

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz