DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dobre prognozy dla kartonu i tektury

Autor:
Źródło:
Data: 2006-09-08


Publikowane prognozy dotyczące tempa wzrostu ekonomicznego w Polsce zapowiadają dla branży opakowaniowej dobry okres w nadchodzących 5-7 latach.

Ocenia się, że w 1% przyrostu PKB współczesnej gospodarki pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania na opakowania o ok. 2%. Rynek opakowań będzie więc prawdopodo

rósł w tempie 7-10% rocznie przynajmniej do 2010r. Jego łączna wartość może w tym czasie osiągnąć ok. 7 mld zł, czyli około dwa razy wiecej niz dziś.

Najwyższy wzrost notować powinna produkcja opakowań z kartonu i tektury oraz toreb papierowych. Dla tych produktów wskaźnik powinienin sięgnąć 12-14% rocznie.

Oprócz dobrej koniunktury gospodarczej przesłanką dla prognoz dotyczących rynku opakowań jest również porównanie poziomu produkcji z krajami Europy Zachodniej. W Polsce wartość produkcji opakowań na jednego mieszkańca nie przekracza 100 euro rocznie i jest wciąż prawie trzy razy niższa niż przeciętna w tych krajach. W porównaniu z najbogatszymi, np. ze Szwajcarią, nawet pięciokrotnie niższa.

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost wartości produkcji opakowań w Polsce wyniósł ponad 40%. W krajach starej UE zanotowany w tym czasie wzrost produkcji sięgnął tylko kilku, góra kilkanastu procent.

fot. Masterpack


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz