DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

PIGPD walczy o zmiany na krajowym rynku drzewnym

PIGPD

Autor:
Źródło: PIGPD
Data: 2004-12-21


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego podjęła działania w celu zainteresowania opinii publicznej problemami przemysłu tartacznego. Poniżej zamieszczamy treść pisma skierowanego do licznych polityków i przedstawicieli rządu. Osobno zamieściliśmy tekst Listu otwartego, który Prezydent Izby skierował do Dyrektora Generalnego LP za pośrednictwem dziennika "Rzeczpospolita".

Szanowny Pan
................
Poseł na Sejm RP

Pozwalam sobie przekazać Panu treść LISTU OTWARTEGO jaki został zamieszczony 16 grudnia br. w "Rzeczpospolitej". Zdecydowaliśmy się na jego opublikowane, gdyż uznaliśmy że już zbyt długo opinia publiczna nie jest informowana o groźbie jaka zawisła nad całym przemysłem drzewnym - groźbie strat gospodarczych, zatrzymania rozwoju, utraty miejsc pracy. Jest to skumulowany efekt złej polityki sprzedaży drewna okrągłego jaką od dawna realizują Lasy Państwowe i bieżącego deficytu tego drewna.

Uważamy, że jedyną szansą uzyskania względnej stabilizacji i szans rozwoju tego przemysłu - a zwłaszcza przemysłu tartacznego i sektora producentów palet - są co najmniej kilkuletnie umowy z jedynym w Polsce dostawcą drewna - czyli właśnie z Lasami Państwowymi. Bez tej stabilizacji nikt nie zaryzykuje inwestycji, żaden bank nie udzieli kredytu, a przemysł drzewny znajdzie się na równi pochyłej prowadzącej do upadku.

Jednak jak dotąd Dyrektor Generalny LP odmawia zgody na powszechne udostępnienie takiego rozwiązania, administracyjnie ograniczając jego zasięg do największych firm ia ponadto opóźniając przez długi czas proces zawierania stosownych porozumień, nawet w tym ograniczonym zakresie. Tymczasem polski przemysł tartaczny składa się głównie z jednostek małych i średnich. Odmawia się im surowcowego bezpieczeństwa, choć pracuje w nich kilkadziesiąt tysięcy ludzi i są to w znacznej części jednostki prężne i wiarygodne. Może warto przypomnieć w tym miejscu, że w Unii Europejskiej nikt takich firm nie lekceważy, gdyż większość gospodarki opiera się właśnie o nie.

Wśród polskich producentów narasta obawa, że Lasy Państwowe nie związują się wieloletnimi porozumieniami ze swoimi tradycyjnymi odbiorcami lub opóźniają ten proces, aby móc dysponować masą drewna dającą im możliwość podpisania nowych umów z wielkimi odbiorcami, planującymi budowę kombinatów tartacznych w samej Polsce lub przy jej granicach, lub z sektorem energetycznym. Oby nie była to prawda, gdyż lokalnie oznaczało by to prawie zupełne pozbawienie dostępu do surowca polskich zakładów i katastrofę gospodarczą oraz społeczną. Równocześnie administracja LP wie, że większa ilość umów wieloletnich ograniczy ilość drewna sprzedawanego poprzez system przetargów, bardzo dziś przydatny do windowania cen.

Podsumowując: system sprzedaży drewna w Polsce wymaga gruntownej przebudowy idącej w kierunku ustabilizowania poziomu bezpieczeństwa surowcowego stałych i wiarygodnych odbiorców tego surowca. Niezbędne jest też poddanie go permanentnej kontroli czynników rządowych i społecznych, aby wyeliminować wszelkie możliwości wykorzystywania przez Lasy Państwowe swojej monopolistycznej pozycji dla zmieniania go w sposób niekorzystny dla polskiej gospodarki, i do kreowania jednostronnej polityki cenowej. Bez tego polski przemysł drzewny skazany jest na stopniowy upadek.

Liczymy, że poprze Pan wszelkie działania idące w tym kierunku.

Z poważaniem
Bogdan Czemko
Dyrektor Biura Izby


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz