DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rewelacyjne zyski polskich firm

Autor:
Źródło:
Data: 2006-08-23


Zyski firm tak dobre, jak tuż przed akcesją do Unii.

Od trzech lat przedsiębiorstwa wypracowują bardzo duże zyski. Dobra koniunktura gospodarcza sprawia, że także w kolejnych kwartałach rezultaty firm będą coraz lepsze.

Od stycznia do końca czerwca tego roku firmy zarobiły na czysto 30,9 mld zł, czyli o 6 mld zł (o 24 proc.) więcej niż przed rokiem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

- Wyniki finansowe przedsiębiorstw są rewelacyjne. Tak duże zyski, jak w tym roku, wypracowane w ciągu półrocza, przedsiębiorstwa zanotowały w okresie boomu przedakcesyjnego w 2004 roku w związku z niepowtarzalną sytuacją: wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej - mówi Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku. Dodaje, że tegoroczne wyniki są jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę tylko drugi kwartał, w którym zyski firm były o 1,4 mld zł lepsze niż w drugim kwartale 2004 roku.

- Wyniki finansowe firm poprawiły się, pomimo silnego złotego, który ogranicza dochody eksporterów, i mimo narastającej konkurencji międzynarodowej - ocenia Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

Także Piotr Kalisz, ekonomista z Citibanku Handlowego ocenia, że wyniki finansowe firm są znakomite. To pozwala przedsiębiorstwom finansować nowe projekty inwestycyjne, czy bieżącą działalność, bez zadłużania się w bankach.

- Gospodarka rozwija się stabilnie. Można się więc spodziewać, że również w następnych kwartałach zyski przedsiębiorstw będą wysokie - podkreśla Artur Ulbrich.

Tę opinię podzielają inni ekonomiści. Dodatnie wyniki wypracowuje coraz więcej branż i firm. W pierwszym półroczu zysk netto wykazało 69,3 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw - o 3,3 pkt proc. więcej niż przed rokiem. W najlepszej sytuacji są eksporterzy - 74,2 proc. wykazało zysk netto. To prawie o 4 proc. więcej niż w I półroczu 2005 r. Na plusie jest przemysł rafineryjny. Wysokie zyski wypracowano przy wydobyciu miedzi oraz w branży telekomunikacyjnej. Duże dochody przyniosła zarówno sprzedaż gazu, jak i jego wydobycie.

Według GUS, w 2005 roku przedsiębiorstwa (zatrudniające 50 i więcej osób) uzyskały przychody w wysokości 692 mld zł i były o 78 mld zł większe niż przed rokiem. Przychody rosły szybciej niż koszty działalności firm. Równocześnie poprawiły się wskaźniki obrazujące efektywność - wskaźnik rentowności obrotu brutto wzrósł do 5,6 proc. z 5,2 proc. w roku poprzednim, a wskaźnik obrotu netto zwiększył się do 4,5 proc. z 4 proc. Ponadto poprawił się wskaźnik płynności finansowej I stopnia.

Wzrósł on średnio do 32,6 proc. z 30,4 proc. w 2005 roku. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny. Jeśli w firmie wskaźnik płynności finansowej I stopnia spadnie poniżej 20 proc., oznacza to, że brakuje jej gotówki do terminowego spłacania bieżących zobowiązań. Jeśli taki wynik utrzyma się w całym 2006 roku zyski firm będą o ponad 3 mld zł większe niż w najlepszym dotychczas roku 2004.

Janusz K. Kowalski - Gazeta Prawna / info. onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz