DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niedźwiedź zabił żubra

Autor:
Źródło:
Data: 2006-08-18


W lasach nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach niedźwiedź zabił 3 - letnia żubrzycę - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

"Jest to pierwszy udokumentowany przypadek, który pokazuje, że żubry mogą być ofiarami drapieżnictwa niedźwiedzi. Do tej pory nie mieliśmy nawet takich podejrzeń. Bieszczady są jedynym miejscem w Polsce, gdzie wspólnie żyją oba gatunki" -powiedział Marszałek.

Rzecznik dodał, że notowano ataki watah wilczych na młode żubry. "Były to jednak watahy, a nie pojedyncze drapieżniki" -podkreśla. Niedźwiedź mocno poranił trzyletnią żubrzycę. Wygryzał fragmenty jej ciała, podczas gdy ona jeszcze żyła. Prawdopodobnie spłoszyli go przechodzący turyści. Ślady jego pazurów widać było na skórze w okolicy szyi, łopatki i pachwiny, zaś na brzuchu i w okolicy wymienia ofiara miała dwie rozległe otwarte rany.

Z ciała żubra pobrano próbki mózgu, węzłów chłonnych, nadnerczy oraz śledziony i trawieńca do badań laboratoryjnych, prowadzonych w Instytucie Parazytologii Polskiej Akademii Nauk.

"Padlinę usunęliśmy z drogi leśnej, aby spokojnie mogły żerować na niej drapieżniki. Wkrótce okazało się, że niedźwiedź wrócił po ofiarę. Po padlinie nie zostało śladu. Najprawdopodobniej żubrzycę niedźwiedź wziął prostu pod pachę albo na plecy i wyniósł do swojej kryjówki" - opowiada Marszałek.

Na błocie pozostały ślady przedniej łapy niedźwiedzia. Miała ona wymiary 22,5 x 33 cm. "To był wyjątkowo potężny osobnik" - zaznaczył rzecznik.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje ponad 100 niedźwiedzi. Żubrów w Bieszczadach jest ponad 200.

info. PAP/onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz