DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

RDLP w Radomiu walczy z pożarami na falach eteru

Autor:
Źródło:
Data: 2006-08-08


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zainicjowała serię audycji radiowych prezentujących walory przyrodniczo – krajobrazowe naszych lasów i kształtujące wśród mieszkańców regionu postawy wspierające ich ochronę, zwłaszcza przed pożarami.

Jak zwykle w okresie wakacji, las jest miejscem, gdzie wiele osób szuka wytchnienia od codziennego miejskiego gwaru i udaje się na wypoczynek. Niestety, na skutek przedłużającej się suszy zagrożenie pożarowe w lasach RDLP w Radomiu wzrosło do tego stopnia, że 12 lipca wprowadzono zakaz wstępu do lasu na terenie wszystkich nadleśnictw. - Chcemy w ten sposób chronić zagrożone pożarem życie ludzi, którzy wypoczywając w lesie powierzyli nam swoje bezpieczeństwo – mówi dyrektor RDLP w Radomiu Dariusz Bąk. Z decyzją tą koresponduje cykl audycji nadawanych w sieci Radia Plus pod tytułem: „Wakacje pachnące lasem, nie dymem”. Programy nadawane są w każdy piątek od 10 do 14 na antenie kieleckiego i radomskiego oddziału rozgłośni. Tematem wiodącym jest ochrona lasów przed pożarami. Jeden z pierwszych odcinków realizowany był w Nadleśnictwie Kozienice, gdzie w tym roku, w jednym tylko pożarze spłonęło 15 ha lasu. Magda Gliszczyńska, dziennikarka z radomskiego Radia Plus przyznaje, że widok pogorzeliska zrobił na niej ogromne wrażenie. – Dopiero, kiedy się to zobaczy na własne oczy widać, jaką moc ma żywioł, jakie zagrożenie stanowi dla lasu i jakie przynosi zniszczenia. To wstrząsające. Warto przekonywać ludzi, że zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa i stosując się do przepisów możemy ochronić las przed zniszczeniem, ale także zadbać o bezpieczeństwo własne i innych - dodaje. 

Cykl programów „Wakacje pachnące lasem, nie dymem” zakończy się wraz z wakacjami.  Zakrojone na szeroką skalę działania profilaktyczne prowadzone wspólnie ze Strażą Pożarną, Policją, samorządami, Kościołem katolickim i lokalnymi mediami przynoszą pozytywne rezultaty. Mimo diametralnie innych warunków pogodowych, liczba pożarów w 2005 roku i bezdeszczowym 2006 nie różni się, aż tak jak wskazywałaby na to warunki atmosferyczne. – Warto postawić na współpracę, informowanie i edukację społeczeństwa – podsumowuje dyrektor Bąk.

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu
info: www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz