/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso rozważa sprzedaż swoich tartaków

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2006-08-04


Stora Enso, największa firma branży drzewnej w Europie i jedna z największych na świecie, rozważa sprzedaż części lub całości Stora Enso Timber Oy - czyli części koncernu zajmującej się produkcją tartaczną.

fot. Stora Ensofot. Stora Enso

Informacje o planach sprzedaży podał w wywiadzie dla szwedzkiej gazety zajmującej się gospodarką - "Dagens Industrie" - członek zarządu Stora Enso - Hannu Ryöppönen (Senior Executive Vice President and Chief Financial Officer, Finance and Strategy, deputy to the CEO). Wkrótce po opublikowaniu wywiadu informacja została sprostowana. Zarząd spółki w odpowiedzi na artykuł w austriackiej "Die Presse" wystosował oświadczenie, że żadne decyzje w sprawie sprzedaży tartaków dotychczas nie zapadły.

Stora Enso od wiosny ubiegłego roku intensywnie pracuje nad nową strategią mającą na celu poprawę rentowności.

W rankingu największych firm świata magazynu "Fortune" Stora Enso zajęła 408 pozycję - trzecią wśród firm branży drzewnej i papierniczej. W 2005r. koncern osiągnął obroty na poziomie 13,188 mld euro (2004: 12.396 mld euro). Pomimo wzrostu sprzedaży firma zanotowała olbrzymie straty finansowe, które netto wyniosły 130 mln euro, tym dotkliwsze że w 2004r. spółka miała 740 mln euro zysku.

Stora Enso działa w takich branżach jak produkcja papieru i celulozy, opakowań oraz wyrobów z drewna.We wszystkich tych segmentach rynku znajduje się w gronie największych światowych firm. Jest również jednym z największych na świecie właścicieli powierzchni leśnych.

Firma zatrudnia ok. 46 tys. pracowników w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach. W 2005r. fabryki należące do koncernu opuściło ok. 16,9 mln ton wyrobów papierniczych, 7,7 mln m3 tarcicy z czego 3,3 mln m3 to wyroby o wartości dodanej (głównie tarcica suszona, strugana oraz wyroby klejone).

Stora Enso Timber Oy - spółka zajmująca się przerobem drewna. W jej skład wchodzi 27 zakładów produkcyjnych na terenie Europy, w których zatrudnione jest ponad 5 tys. osób. W 2005r. spółka osiągnęła ponad 1,588 mld euro sprzedaży. Na działalności operacyjnej zanotowała stratę w wysokości 3,1 mln euro.

Stora Enso obecna jest również w Polsce. Do koncernu należy dawniejszy Intercell z Ostrołęki - obecnie Stora Enso Poland. Z polskich lasów dostarczany jest surowiec do tartaków zlokalizowanych w Austrii, spółka dokonuje również sporych zakupów tarcicy w krajowych tartakach.

Stora Enso rozważa sprzedaż swoich tartaków (Zdjęcia: 3)

fot. Stora Ensofot. Stora EnsoCelulozownia w Ostrołęce<br>fot. Stora Enso

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz