DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

125 lat zapałek z Częstochowy

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-29


125-lecie istnienia świętują Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA.

Z tej okazji w istniejącym od kilku lat jedynym europejskim Muzeum Produkcji Zapałek odbywają się wystawy, spotkania i zloty filumenistów, czyli kolekcjonerów etykiet z pudełek zapałek.

fot. Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego.


Początki tej najstarszej fabryki zapałek w Polsce sięgają 1881 r.; założyli ją niemieccy przedsiębiorcy Karol von Gehling i Julian Huch.
Muzeum powstało w 2002 r. Prezes Kałamarz zaznaczył, że formuła tej placówki wpisuje się w kierunek rozwoju światowego muzealnictwa – ekspozycja powinna być dynamiczna i dawać zwiedzającym możliwość aktywnego uczestnictwa. "Produkujemy zapałki na oczach zwiedzających" – podkreślił.
Obecnie zakłady produkują 10 mln pudełek zapałek miesięcznie - zarówno standardowych, jak i reklamowych, kominkowych czy grillowych. Wśród nietypowych zleceń były m.in. zapałki dla polskich placówek dyplomatycznych oraz z wizerunkiem Belwederu. To szczególnie cenne eksponaty dla filumenistów.
Prezes Kałamarz ubolewa też, że w Polsce brakuje regulacji prawnych pozwalających na aktywne zachowanie dziedzictwa przemysłowego. Dlatego, z inicjatywy częstochowskich zakładów, powstało Stowarzyszenie Zakładów Historycznych, które ma zabiegać o zmiany w tym zakresie.
Linia produkcyjna, którą w całości można obejrzeć w Częstochowie, powstała pod koniec lat 20. XX w. Po przyjęciu w 1925 roku ustawy o monopolu zapałczanym, istniejącą tam fabrykę wydzierżawiła spółka Polskiego Towarzystwa Przemysłu Zapałczanego. Do 1930 roku zainstalowano nowe maszyny. Umowa dzierżawy, podpisana przez ówczesnego ministra skarbu Władysława Grabskiego, miała obowiązywać do 1965 roku.
Po wojnie fabrykę upaństwowiono. W 1997 roku zakłady zostały sprywatyzowane - są dziś spółką akcyjną z akcjonariatem pracowniczym. Pracuje w nich około 70 osób. Pierwsze zapałki, wynalezione w Chinach w 570 r. naszej ery, składały się z sosnowego patyczka i siarczanej główki. W czasach nowożytnych "wynalazł" je francuski chemik Jan Christian Chancel w 1805 roku. Były to tzw. zapałki maczane, tj. patyczki nasączone chlorkiem potasu, które zapalały się po wyjęciu z pojemnika z kwasem siarkowym.
Przełomem okazało się wynalezienie tzw. zapałki potarkowej (taki rodzaj jest używany do dziś), dokonane niezależnie w kilku krajach - Anglii, Francji, Niemczech i na Węgrzech. Rynkowa kariera zapałki zaczęła się w 1855 roku, gdy Szwed John Lundstrom zastąpił szkodliwy biały fosfor bezpiecznym fosforem czerwonym. W Polsce pierwsze manufaktury zapałczane powstały już w 1828 roku w Warszawie. (LUN)

PAP - Nauka w Polsce
krx


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz