DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

EBOR pożyczy Barlinkowi 40 mln euro

Barlinek

Autor: dja
Źródło: Barlinek
Data: 2006-07-28


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podjął ostateczną decyzję o udzieleniu spółce Barlinek Invest Sp. z o.o. z siedzibą w Winnicy na Ukrainie (spółce zależnej od Barlinek SA) kredytu w wysokości 40 mln euro.

Umowa kredytowa podpisana zostanie w najbliższym czasie. Środki z kredytu przeznaczone będą na budowę fabryki deski podłogowej w Winnicy.

Według informacji zarządu Barlinka inwestycja na Ukrainie przebiega zgodnie z założonym harmonogramem realizacji. Pierwszy etap budowy zakładu na Ukrainie został zakończony w marcu b.r.. Uruchomiono wówczas tartak liściasty z fryzarnią, którego masa przetarcia wynosi 60 tys. m3 rocznie. Dotychczasowa produkcja tartaku jest na razie w całości przekazywana na potrzeby polskich zakładów. W drugim etapie powstanie linia produkcji deski podłogowej, tartak iglasty, suszarnie, kotłownia i zakład produkcji pelet. W listopadzie ubiegłego roku Barlinek poprzez spółkę zależną Barlinek-Ukraina zawarł z ukraińskimi lasami państwowymi 10-letni kontrakt na dostawy surowca drzewnego o wartosci 30 mln euro.

Budowany zakład deski barlineckiej będzie największym tego typu na Ukrainie. Jego moce produkcyjne wyniosą 2 mln m2 podłóg rocznie. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie około 400 osób. Szacowany koszt drugiego etapu inwestycji to ok. 140 mln PLN. Środki te zostały pozyskane z emisji akcji oraz kredytów długoterminowych. Kolejną decyzją Barlinka jest budowa zakładu w Rosji.

Po zakończeniu inwestycji Grupa Barlinek podniesie łączne moce produkcyjne do 10 mln m2 podłóg rocznie. Umocni to pozycję polskiego koncernu w elitarnym gronie największych producentów podłóg warstwowych na świecie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz