DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Choinka pachnąca lasem.

Autor: Krzysztof Chojecki RDLP Katowice
Źródło: Redakcja Internetowa CILP © 2000-2004 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Data: 2004-12-20


W wielu nadleśnictwach w Polsce trwa sprzedaż choinek.

Choinka świąteczna.
Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. W okresie przedświątecznym pojawiają się na rynku drzewka różnego rodzaju od zwykłych świerków, sosen czy rzadszych jodeł po różne egzotyczne gatunki oraz choinki plastikowe, nazywane zdecydowanie na wyrost i sprzedawane pod modną dzisiaj nazwą „choinek ekologicznych”. Tradycyjnie w tym okresie odżywa też dyskusja na temat wyższości i zasadności kupowania tych, a nie innych choinek. Argument jakim posługują się producenci i przeciwnicy choinek naturalnych jest rzekoma dewastacja lasu przez ich pozyskiwanie.

Czy naprawdę sztuczna choinka jest ekologiczna?
Wytwarza się ją z substancji których już samo wydobycie powoduje szkody w środowisku. Następnie proces produkcji – to co najmniej nieprzyjazne środowisku pyły i gazy, wyziewy zakładów przemysłu chemicznego. I wreszcie sama choinka, która po kilku latach użytkowania trafia na wysypisko śmieci; to niemały problem. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, ponieważ rozpad związków PCV, z których powstała trwa około 400 lat, a są uczeni, którzy ten proces oceniają na około 2000 lat (tak – dwa tysiące lat). Jako surowiec poddana recyklingowi ta niby ekologiczna choinka, podczas chemicznej „obróbki” zużywa sporo energii.

A jak – dla odmiany – wygląda cykl produkcyjny choinki naturalnej?
Obecnie większość drzewek świątecznych pochodzi z plantacji. Są one zakładane na terenach otwartych lub w lasach gdzie pod liniami energetycznymi normalny, wysoki las i tak nie może rosnąć. Tylko niewielka ilość drzewek pozyskiwania jest z innych terenów leśnych, jednak zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, które zgodnie ze sztuką leśną i tak należy wykonać.

Jaki jest dodatkowy pożytek z takich choinkowych plantacji?
Otóż drzewko podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu wiąże w swej biomasie znaczne ilości dwutlenku węgla, którego nadmiar już odczuwamy w atmosferze ziemskiej. Ponadto korzenie pozostałe po wycięciu choinki pozostają w glebie, powodując jej wzbogacenie w próchnicę. Zaś samo drzewko, wyrzucone po okresie świątecznym w krótkim czasie ulega naturalnemu rozkładowi i jego składniki wracają wprost do obiegu materii w przyrodzie.

Plantacje z przeznaczeniem na świąteczne choinki zakładane są w Lasach Państwowych, ale coraz częściej również na gruntach prywatnych, nie przydatnych w gospodarce rolnej. Są więc źródłem dochodów dla mieszkańców terenów wiejskich. Ten aspekt społeczny jest niesłychanie ważny.

Należy wspomnieć o doznaniach estetycznych jakie dostarcza żywe, o żywicznym zapachu drzewko, jakże miło kojarzące się ze Świętami. Nic tej atmosfery nie zastąpi.
A w miejscach pracy, szczególnie w miejskich biurowcach naturalna choinka jest także sympatycznym naturalnym akcentem pośród niezliczonych przedmiotów z tworzyw sztucznych, betonu, szkła i aluminium.

Jak z tego wynika nabywca choinki naturalnej dobrze służy środowisku naturalnemu, w którym człowiek żyje i czyni też zadość pięknej tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Krzysztof Chojecki
RDLP Katowice


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz