DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

SAP policzy drewno w KPPD Szczecinek S.A.

SAP Polska Sp. z o.o.

Autor: Dominika Krzyżanowska-Kidała
Źródło: SAP Polska Sp. z o.o.
Data: 2006-07-27


Firmy: KPPD Szczecinek S.A., Eurosoft i SAP Polska poinformowały, że KPPD Szczecinek S.A. wybrało oprogramowanie SAP w celu usprawnienia zarządzania finansami i działalnością operacyjną. Stosowne umowy podpisano z firmą Eurosoft Sp. z o.o. z Poznania.

KPPD Szczecinek S.A. jest notowanym na regulowanym rynku pozagiełdowym w Centralnej Tabeli Ofert (CeTO) producentem drewna i wyrobów drzewnych. Działalność produkcyjna spółki jest zlokalizowana w kilkunastu zakładach w północnozachodniej Polsce, zaś rynki zbytu obejmują obszar Polski, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoch, Irlandii, Finlandii, Japonii, Malezji.

Głównym celem zakupu aplikacji SAP jest zintegrowanie zarządzania finansami oraz kontrola przepływu produktu. Rozwiązanie mySAP ERP ma w KPPD Szczecinek S.A. przyspieszyć procesy rozliczeniowe, wesprzeć działania w obszarze rachunkowości menedżerskiej oraz konsolidację wyników finansowych poszczególnych zakładów produkcyjnych i składów fabrycznych. W pierwszej kolejności Eurosoft wdroży w KPPD Szczecinek S.A. pilotażowo aplikację SAP BaseLine dla 70 użytkowników w 3 jednostkach, tj. w Biurze Spółki, ZPD Wierzchowo i Składzie Fabrycznym nr 1 w Szczecinku. Wdrożenie obejmie obszar dystrybucji, w tym eksportowej, obszar gospodarki magazynowej, obszar zakupów i zaopatrzenia, w tym zakupów importowych, obszar finansowo-księgowy, w tym środki trwałe oraz konsolidację w ramach przedsiębiorstwa wielozakładowego. Na tą fazę wdrożenia przeznaczono pół roku. W następnej kolejności KPPD Szczecinek planuje wdrożenie w pozostałych swoich 13 zakładach. Docelowo z systemu ma korzystać blisko 200 użytkowników.

Duże znaczenie przy wyborze SAP przez KPPD Szczecinek S.A. miał wzrost wartości firmy, który firma planuje dzięki zastosowaniu renomowanego, najpopularniejszego w Europie i na świecie systemu ERP. KPPD Szczecinek S.A. liczy również na ułatwienia w kontaktach i wymianie dokumentów z kontrahentami zagranicznymi i krajowymi poprzez zastosowanie narzędzi informatycznych SAP.

Zanim zarząd KPPD Szczecinek S.A. zdecydował się na wdrożenie systemu typu ERP, w spółce funkcjonowały rozwiązania informatyczne różnych producentów. Systemy rejestrowały dane bardzo skrupulatnie, natomiast nie do końca udostępniały je w skonsolidowanej formie w taki sposób, aby umożliwić sprawniejsze zarządzanie spółką. Dostęp do informacji zarządczej był ograniczony. Większość raportów była dostępna dopiero po kilku tygodniach od zamknięcia miesiąca. W takich warunkach Zarząd Spółki nie mógł w pełni efektywnie kreować strategii, podejmować trafnych decyzji w zakresie produkcji i sprzedaży.

KPPD poszukiwało niezawodnego rozwiązania klasy ERP od sprawdzonego dostawcy. Po dokładnej analizie ofert krajowych dostawców oprogramowania wybór KPPD Szczecinek S.A. padł na mySAP ERP. Zarząd KPPD Szczecinek S.A. ocenił ofertę Eurosoft Sp. z o.o. jako najkorzystniejszą pod względem finansowym, a także realizacji krótko- i długoterminowej strategii firmy. Zarząd uznał, że zastosowanie rozwiązań SAP nie tylko usprawni działanie firmy po wdrożeniu, ale daje także największą elastyczność w adaptacji i ewentualnej rozbudowie systemu w miarę rozwoju firmy.

„Chcemy mieć system, który będzie efektywnie wspomagał zarządzanie dosyć sporą i skomplikowaną organizacją, taką jak nasza i którego wdrożenie można by powiązać z procesem dostosowania struktur organizacyjnych, obiegu dokumentów, informacji procedur decyzyjnych do struktury biznesowej wymogów, jakie stawia biznes, rynek oraz otoczenie zewnętrzne” – mówi Longin Graczkowski, Prezes Zarządu KPPD Szczecinek S.A.

Firma wdrożeniowa Eurosoft z Poznania jest partnerem SAP specjalizującym się w rozwiązaniach z zakresu obsługi klienta. Misją Eurosoft jest dostarczanie przedsiębiorstwom korzystającym z systemów zintegrowanych takich rozwiązań informatycznych, które najpełniej pozwolą wykorzystać informatykę do wspomagania procesów biznesowych, w szczególności związanych z przychodami.

„Dysponujemy stabilnym zespołem konsultantów, którzy nie tylko precyzyjnie znają systemy klasy ERP, ale przede wszystkim będą dla KPPD Szczecinek S.A. partnerem, który pomoże rozbudować i wypracować optymalny model systemu ERP” – stwierdziła Eulalia Przysiężna, menedżer ds. projektów SAP w firmie Eurosoft. „Nasze doświadczenie oraz znajomość procesów biznesowych związanych z działalnością B2B i B2C w obszarze marketingu, sprzedaży oraz dystrybucji, zdobywaliśmy podczas projektów, które często były nietypowe i wymagały niekonwencjonalnego podejścia. To daje nam pewność, iż zapewnimy KPPD wysoką jakość wdrożenia w obszarach charakterystycznych dla działalności firmy.”Informacje o firmach:

KPPD Szczecinek S.A.
Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego ze Szczecinka zajmuje się pozyskiwaniem drewna i wytwarzaniem produktów drzewnych o różnych stopniach przetworzenia. Produkcja odbywa się w 11 zakładach przetwarzających surowiec tartaczny, zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. Spółka zajmuje się także produkcją płyt klejonych z drewna liściastego, posiada dwa Składy Fabryczne oraz Zakład Budowy Maszyn "Madrew". KPPD Szczecinek S.A. działa na terenie całego kraju i eksportuje swoje produkty do Państw UE i poza Unię - do Japonii, Malezji, na Ukrainę. Dba o rozwój i nowoczesność, o czym świadczą wysokie wydatki na inwestycje i największy potencjał suszarniany wśród firm tartacznych w Polsce. W 2006 roku firma otrzymała Certyfikat Solidna Firma 2005 za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenckich oraz wyróżnienie Banku Ochrony Środowiska S.A. KLON 2006 za wybitne dokonania gospodarcze i ekologiczne. Spółka ma certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 2000.
Początki firmy sięgają lat 50-tych. Obecnie spółka zatrudnia ponad 1300 osób. Jest notowana w CeTO, zaś największym akcjonariuszem jest Drembo Sp. z o.o., spółka menedżersko-pracownicza utworzona przez pracowników KPPD Szczecinek S.A. Więcej informacji znajduje się na stronach: www.kppd.pl

Eurosoft Sp. z o.o.
Firma EuroSoft Poznań sp. z o.o. powstała w lipcu 2000 i kontynuuje działalność trzonu firmy Palmsoft sp. z o.o., istniejącej od roku 1998 również w branży mobilnych rozwiązań informatycznych. EuroSoft jest autorem dedykowanych rozwiązań SFA dla przeszło 2300 użytkowników mobilnych. Ponadto, jest partnerem tak uznanych w świecie dostawców systemów ERP jak SAP Polska.
Główną dewizą przyświecającą EuroSoft w kontaktach z Klientami jest wysokie zindywidualizowanie relacji, przez uważne wsłuchiwanie się w potrzeby Klienta, dostosowywanie do nich zarówno oferowanych rozwiązań informatycznych jak także usług maintenence, świadczonych zawsze na bardzo wysokim poziomie. Istotną cechą wszystkich, tworzonych przez nas rozwiązań jest ich elastyczność i możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb biznesowych. Nasze kompetencje w obszarze SFA wyrosły na współpracy z takimi liczącymi się firmami na rynku FMCG jak Carlsberg Polska, Grupa Żywiec, Imperial Tabacco, Zott, Elite Cafe czy Wrigley. Podejmujemy się także ciekawych, niestandardowych projektów takich, jak dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta czy wydawnictwa kartograficznego PPWK.

SAP
SAP jest wiodącym w świecie dostawcą oprogramowania biznesowego*. Obecnie już ponad 34.600 klientów z przeszło 120 krajów stosuje aplikacje SAP® — od rozwiązań spełniających potrzeby małych i średnich firm po rozbudowane systemy dla organizacji globalnych. W Polsce z rozwiązań SAP korzysta ponad 800 firm i instytucji. Oprogramowanie biznesowe SAP pomaga firmom z całego świata pogłębiać relacje z klientami, optymalizować współpracę z partnerami oraz zapewniać efektywność łańcuchów dostaw i działań biznesowych. Aplikacje SAP oparto na platformie SAP NetWeaver™ , która wspiera wprowadzanie zmian i innowacji biznesowych. Oferta SAP obejmuje także rozwiązania branżowe, które obsługują specyficzne procesy biznesowe z ponad 25 branż, takich, jak przemysł zaawansowanych technologii, handel, finanse, ochrona zdrowia czy administracja publiczna. Firma SAP ma filie w przeszło 50 krajach i jest notowana na kilku giełdach, w tym na giełdzie frankfurckiej oraz nowojorskiej, pod symbolem SAP. W Polsce firma SAP jest obecna od 1995 roku. Więcej informacji znajduje się na stronach: www.sap.pl i www.sap.com.


(*) Według definicji SAP oprogramowanie biznesowe zawiera aplikacje do planowania zasobów organizacji oraz rozwiązania pokrewne, takie jak: zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie cyklem życia produktu oraz zarządzanie relacjami z dostawcami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz