DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Monitoring martwego drewna w lasach

Autor:
Źródło: Lasy Polskie
Data: 2006-07-26


Dzięki wsparciu programu UNDP GEF, OTOP rozpoczął program badań terenowych pod hasłem „Stare drzewa i martwe drewno w ekosystemach leśnych Polski”.

Badania będą polegały na inwentaryzacji starych, obumierających i martwych drzew na powierzchniach próbnych rozmieszczonych w lasach całej Polski. Dzięki badaniom uzyskamy informację, jak wyglądają nasze zasoby martwego drewna i jakie to może mieć znaczenie dla leśnej przyrody.

„Martwe drewno” to obumarłe, rozkładające się części martwych roślin drzewiastych. Mogą to być całe drzewa stojące bądź leżące, lub ich części – pnie, konary, złomy, gałęzie i pniaki. Martwe drewno pełni w leśnym ekosystemie niezwykle ważną rolę – zapewnia przetrwanie około 30-50% gatunków roślin, grzybów i zwierząt, które wykorzystują martwe pnie jako siedlisko, miejsce żerowania, schronienia i rozrodu. Pozornie martwa kłoda tętni życiem zamieszkujących ją setek organizmów, których pokolenia wymieniają się przez kilkanaście-kilkadziesiąt lat – bo tyle trwa, zanim ostatecznie drzewo obróci się w próchno i połączy z leśną glebą..."

info: lasypolskie.pl
więcej: www.otop.org.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz