DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sucho wszędzie, co to będzie

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-26


W związku z katastrofalną suszą w większości nadleśnictw naszego regionu wprowadzono zakaz wstępu do lasu - donosi Gazeta Pomorska

Od wczoraj taki zakaz obowiązuje w nadleśnictwie Toruń. Wcześniej już podobne obostrzenia wprowadziły nadleśnictwa: Brodnica, Bydgoszcz, Cierpiszewo, Czersk, Dąbrowa, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Gołąbki, Przymuszewo, Różanna, Rytel, Solec Kujawski, Szubin, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica i Żołędowo.
Zakaz wstępu do lasu jest wprowadzany, jeżeli wilgotność ściółki leśnej w ciągu pięciu kolejnych dni, mierzona o 9.00 rano, wynosi mniej niż 10 proc.
Od marca do 23 lipca na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wybuchło 228 pożarów.
- Prawie co drugi pożar to podpalenie - mówi Tadeusz Chrzanowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Warto podkreślić, że sprawcami podpaleń są często ludzie dorośli. Bywało, że w głębi lasu trafialiśmy na ludzi z grillem, nie zdających sobie sprawy z niebezpieczeństwa.
Za złamanie zakazu wstępu do lasu można otrzymać mandat - od 20 zł do 500 zł. Jeśli działanie jest świadome i po prostu bezmyślne, wówczas kary są zdecydowanie wyższe. Leśnicy podkreślają jednak, że większość ludzi odwiedzających las nie przychodzi z zamiarem podpalenia go. Co więcej, większość pożarów jest zgłaszanych przez ludzi przebywających w lesie.
- Koszty zagospodarowania na nowo spalonego lasu są różne w zależności od wieku drzewostanu i rozmiaru zniszczonej powierzchni - mówi Chrzanowski. - Nie można od razu po pożarze próbować na nowo sadzić drzew. Założenie takiej uprawy byłoby po prostu nieudane. Zawsze trzeba trochę odczekać. Przy dużych powierzchniach to nawet kwestia kilku lat.

Łukasz Fijałkowski
Gazeta Pomorska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz