DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zielona energia - OPEC Grudziądz

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-26


Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 grudnia 2000 roku, wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne, które zajmują się obrotem energii elektrycznej lub cieplnej, są zobowiązane do zakupu energii ze źródeł odnawialnych.

Udział „zielonej energii” w całości ma stanowić nie mniej niż 7,5% w roku 2010. Spalanie biomasy przyczyni się w dużym stopniu do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, ograniczenia eksploatacji zasobów węgla, poprawi ekonomikę produkcji rolnej, a dla energetyków jest to szansa produkcji i sprzedaży wytworzonej „zielonej energii elektrycznej”.
Opracowano nową strategię rozwoju, która jest oparta na dwóch filarach: jeden to wykorzystanie biomasy do celów energetycznych, drugi to nowy sposób inwestowania i pozyskiwania klientów. Jeśli chodzi o uzyskiwanie energii przy pomocy biomasy, początkowo miało to być realizowane w tradycyjny sposób: plantacja wierzby energetycznej, zrębkowanie i spalanie w odpowiednich kotłach.
(...)
Jednak zamierzenie to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów ze względu na nikłe zainteresowanie rolników. Dlatego pojawiła się idea testowania kotła rusztowego, pracującego w układzie kogeneracyjnym, w którym zaczęto spalać słomę rzepakową i zbożową, przygotowaną w postaci granulatu. Badania dały rewelacyjne wyniki, o wiele lepsze niż przy spalaniu węgla – sprawność kotła przekroczyła 90%. Jedynym niewielkim mankamentem była nieco mniejsza jego moc. Takie rozwiązanie w praktyce doskonale może łączyć ekonomię upraw z nowymi możliwościami wykorzystania kotłów rusztowych, bardzo popularnych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Plany OPEC-u zakładają spalanie blisko 40.000 ton słomy rocznie. Biomasa zastąpi ok. 30% zużywanego dotychczas węgla. Od nowego roku spółka stanie się producentem „zielonej energii elektrycznej” i w sposób znaczny ograniczy emisję CO2. Tym samym OPEC nabierze charakteru przedsiębiorstwa związanego z otoczeniem rolniczym, co będzie zapewne miało swój wpływ na zrównoważony rozwój regionu. Projektowi temu sprzyjają ogromne plantacje rzepaku, które w okolicach Grudziądza stanowią ok. 50% całkowitej powierzchni uprawowej.
(...)
Spółka funkcjonuje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym - nie odnotowujemy żadnych przekroczeń w zakresie emisji. Posiadamy certyfikat ISO 9001 w zakresie zarządzania jakością, a w tym roku - jestem o tym przekonany - zostanie nam przyznany certyfikat systemu zarządzania środowiskiem ISO 14000. Bez wątpienia jest to efekt wielu lat właściwie ukierunkowanych działań inwestycyjnych, traktujących ekologię jako priorytet. Zaistniała bardzo ciekawa sytuacja na konkurencyjnym rynku dostawców usług ciepłowniczych, a mianowicie w ostatnich kilku latach znacznie wzrosły ceny oleju opałowego i gazu. Dla przypadku Grudziądza czterokrotnie wolniej rosła cena energii cieplnej z miejskiego systemu ciepłowniczego, niż wartość jej szlachetnych nośników. Te obiektywne warunki nieznacznie pomagają przedsiębiorstwom ciepłowniczym w ich sytuacji rynkowej. W świetle naszych doświadczeń, alternatywą dla zasilania wielu kotłowni, zlokalizowanych w tzw. terenie, może stać się biomasa pochodzenia roślinnego, a więc w pełni odnawialne źródło energii...

Anna Zając
więcej: GAZETA PRAWNA NR 144 (1762)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz