DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W Polsce jest ok. 3 tys. drewnianych kościołów

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2006-07-19


"Na terenie Polski znajduje się ok. 3 tys. drewnianych obiektów sakralnych, w tym ponad 1700 kościołów, które są perłami kultury sakralnej w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie kierownik Działu Konserwacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Janusz Mróz.

Drewniany kościół w Starym Olesnie został zbudowany w 1680r.Drewniany kościół w Starym Olesnie został zbudowany w 1680r.Fot. Drewno.pl

Dodał, że w przeważającej mierze są to świątynie wyznania rzymskokatolickiego, które powstały w okresie od XV do XX wieku, a większość z nich zlokalizowanych jest w obszarze centralnej, południowej i wschodniej Polski, w szczególności na terenie województw: mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego i podlaskiego.

Mróz poinformował też, że sześć drewnianych kościołów położonych w miejscowości: Sękowa, Binarowa, Haczów, Blizne, Dębno i Lipnica Murowana, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jak podkreślił Mróz, 12 drewnianych kościołów zabytkowych, zostało objętych programem ochrony, finansowanym przez jednego z największych ubezpieczycieli w naszym kraju, w ramach drugiej edycji programu ochrony zabytków architektury sakralnej. Przypomniał jednocześnie, że od chwili powstania programu w czerwcu ubiegłego roku (pierwszej edycji) przeznaczono na ten cel 800 tys. zł, co pozwoliło na wyposażenie i zabezpieczenie przed kradzieżą i pożarem 15 zabytkowych kościołów drewnianych. Na drugą edycję programu ubezpieczyciel przeznaczył także 800 tys. zł.

Ten długofalowy program - powiedział Mróz - realizowany jest we współpracy z Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski, strażą pożarną i policją. Dodał, że powstał on po analizie zatrważających danych Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Straży Pożarnej, dotyczących kradzieży i pożarów, które dotykają zabytkowe drewniane świątynie.

Zdaniem ekspertów - jak zaznaczył Mróz - w przypadku drewnianych budowli pożar trwający 15-20 minut niszczy je całkowicie. Zamontowane systemy ostrzegania przed niebezpieczeństwem posiadają czujniki wykrywania ruch, a także optyczne i jonizujące czujniki dymu, bardzo czułe i szybko uruchamiające alarm. Mają one również zdolność powiadamiania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu.

Mróz przypomniał też, że w ostatnim 10-leciu XX wieku w wyniku pożarów przestało istnieć ponad 50 świątyń, m.in. kościoły w Tarnowie (XVI w.), Witkowie (XVII w.), Różnowicach (XVIII w.). Tylko w roku 2005 w obiektach kultu religijnego w Polsce miały miejsce 222 pożary.

Zdaniem Mroza, drewniane kościoły zabytkowe często są okradane, ponieważ zwykle stoją na uboczu, z dala od skupisk ludzkich oraz z braku niezbędnego zabezpieczenia. Przyczyną pożarów są w głównej mierze wadliwe instalacje elektryczne i odgromowe oraz podpalenia w celu zatarcia śladów kradzieży.
Uczestniczący w konferencji dyrektor generalny konserwacji zabytków Tomasz Merta powiedział, że "należy ocalić kościoły drewniane i pokazywać ich wartość kulturową".

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "Drewniane kościoły Małopolski. Prawdziwe skarby architektury", której autorem jest architekt Roman Mirowski, będący jednocześnie dyrektorem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach.

Na ekspozycję składa się 100 rycin, przedstawiających kościoły z terenów południowej Małopolski - od ziemi przemyskiej na wschodzie, poprzez ziemię rzeszowską, tarnowską, krakowską (wraz z Podhalem) do Żywiecczyzny i dawnego Księstwa Zatorskiego. Wystawę można zwiedzać do 19 sierpnia." 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz