DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
LEŚNICTWO

Korniki atakują!

Autor: SLOW
Źródło: Gazeta Krakowska
Data: 2006-07-19


Dużym zagrożeniem dla podhalańskiego drzewostanu stał się od pewnego czasu kornik drukarz - szkodnik obecnie coraz częściej występujący w lasach tego regionu.

Korniki atakują najczęściej osłabione drzewa i powalone konary. Leśnicy biją na alarm - jeżeli nie rozpocznie się w lasach walka z drukarzem, w krótkim czasie może dojść do zamierania wielkich powierzchni drzewostanów. [...]

Leśnicy z Nadleśnictwa w Nowym Targu widząc rozwijającą się z roku na rok plagę korników apelują do wszystkich właścicieli lasów oraz zarządów wspólnot leśnych o walkę ze szkodnikami. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozwoju ich populacji, a tym samym znacznych szkód w lasach należy niezwłocznie przystąpić do usuwania drzew opanowanych przez korniki. Co to znaczy? -Należy ścinać, korować i usuwać z lasu wszystkie stojące i leżące drzewa zasiedlone przez szkodniki. To właśnie jest najefektywniejszy sposób walki z drukarzem - mówi nadleśniczy Roman Latoń. -Prace te muszą być wykonywane zarówno na terenie lasów państwowych, jak i prywatnych, aby uniknąć przenoszenia się zagrożenia na sąsiednie kompleksy leśne.

Jeżeli istnieje jakakolwiek wątpliwość, co do zasiedlenia drzew przez kornika, a także sposobów ich zwalczania, właściciele lasów powinni prosić o pomoc leśników. Powinni oni też pamiętać, że do odnawiania drzewostanu muszą używać gatunków drzew bardziej odpornych na korniki - buka, jodły, jawora, modrzewia i jesionu.

(SLOW)
Gazeta Krakowska

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz