DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zatrzymani za brykiety

Gazeta.pl

Autor: Marcin Pietraszewski
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2004-12-16


Oficerowie ABW zatrzymali byłego prezesa Elektrociepłowni Tychy Sławomira M. i byłego członka zarządu Jana B.

Sławomir M., były prezes elektrociepłowni, został zatrzymany w swoim własnym domu. Oficerowie ABW odwiedzili również mieszkanie Jana B., byłego członka jej zarządu.

- Przedstawiliśmy im zarzuty działania na szkodę firmy. Szacujemy, że w wyniku ich działalności straciła ona ponad 8 mln zł - ujawnił porucznik Michał Cichy, rzecznik prasowy ABW.

Chodziło o budowę w 2001 r. przez ciepłownię Zakładu Paliwa Wtórnego z Biomasy Leśnej we wsi Kossowo (woj. świętokrzyskie). O postępach w jej realizacji donosiły wszystkie media, bo Tychy były prekursorem w tej dziedzinie. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej w przyszłości część zużywanej energii będzie musiała pochodzić ze źródeł odnawialnych, a do takich zaliczana jest biomasa. W Kossowie miano produkować brykiety z biomasy.

Prezesi elektrociepłowni na budowę zakładu wydali 8 mln zł. Okazało się jednak, że produkowanego tam brykietu nie można pakować w folię. Kiedy docierał więc do oddalonej o ponad 120 km elektrociepłowni, był wilgotny i nie nadawał się do użytku. Później pojawiły się techniczne problemy z wrzucaniem go do kotła, a w czasie spalania razem z węglem gwałtownie wzrastało zapylenie. Ciepłownia narażała się więc na kary za zanieczyszczanie środowiska.

W efekcie zakład w Kossowie okazał się dla ciepłowni bezużyteczny.

Dodatkowo ABW ustaliła, że budowę zakładu produkującego biomasę sfinansowano z kredytu, który był przeznaczony na zakup węgla. To spowodowało czasowe wstrzymanie jego dostaw. Kopalnia Budryk, główny kontrahent ciepłowni, nie chciała bowiem zgodzić się na dalszą sprzedaż węgla na kredyt.

Dzisiaj katowicka prokuratura zdecyduje, czy złożyć wniosek o aresztowanie byłych prezesów.

Biomasa - to naturalne i tanie źródło energii cieplnej. Powstaje z przetworzenia odpadów drzewnych, słomy lub suchej trawy. Pod względem energetycznym dwie tony biomasy równają się tonie węgla. Biomasa jest jednak tańsza, a jej spalanie ma niewielki wpływ na zanieczyszczenie środowiska. W ciepłowniach, które dostarczają energię do mieszkań, musi być jednak spalana razem z węglem.

Kamień węgielny pod budowę Zakładu Produkcji Paliwa Wtórnego z Biomasy Leśnej w Kossowie (gmina Radków) wmurowano w 2001 roku. Brykiety produkowano z leśnych odpadów dostarczanych przez okolicznych rolników - drewna, trocin i gałęzi. Władze elektrociepłowni zapowiadały, że nowa technologia - sprawdzona m.in. w Skandynawii i Japonii - zwróci się po pięciu-sześciu latach.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz