DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Podwodna ścinka w Kanadzie

DRWAL (7-8/06) - Sprzęt leśny

Autor: Opr. A.S.
Źródło: DRWAL (7-8/06) - Sprzęt leśny
Data: 2006-07-17


Zapas drewna na pniu na dnie zalewów w Kanadzie szacowany jest na przeszło 20 mln m3. Ta ilość w 2000 r. skłoniła grupę inżynierów do założenia firmy Triton Logging, która konstruuje i produkuje sprzęt do podwodnej ścinki drzew. I taką ścinkę wykonuje.

Podstawowym wyrobem firmy Triton Logging jest zanurzany harwester "Sawfish", który może być stosowany na głębokości do 100 m. Zdalnie sterowany podwodny harwester jest napędzany silnikiem elektrycznym i wyposażony w system hydrauliczny z olejem biodegradowalnym. Chwytak harwestera może obejmować drzewa o średnicy do 1,5 m. Harwester "Sawfish" jest transportowany na miejsce ścinki tratwą, na której znajduje się stanowisko sterowania. Spuszcza się go na wodę za pomocą żurawia hydraulicznego. Zanurzony harwester obejmuje chwytakami pień drzewa, mocuje na nim jedną z 36 poduszek powietrznych, w które jest wyposażony, i odcina pień. Poduszka powietrzna wydobywa nasiąknięte wodą drewno na powierzchnię.

Podczas jednego zanurzenia harwester "Sawfish" może ściąć 36 drzew, przy czym na ścinkę jednego potrzebuje 5-6 minut.
Firma Triton Logging wykonuje obecnie podwodną ścinkę w zalewie Lois, utworzonym w 1940 r. na rzece Powell. Triton Logging posiada licencję na pozyskiwanie drewna w zalewie.

Uregulowano też opodatkowanie dochodów z tego pozyskiwania: firma płaci właścicielowi zalanego lasu - prowincji Kolumbia Brytyjska - 25 centów kanadyjskich podatku od kubika. Początkowa wysoka zawartość wody w drewnie bynajmniej nie przeszkadza w jego zbywaniu. W najbliższej przyszłości Triton Logging zamierza poddać się certyfikacji w systemie "Softwood", aby uzyskać potwierdzenie, że opracowana technologia podwodnego pozyskiwania drewna jest przyjazna środowisku.

Podwodna ścinka w Kanadzie (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz