DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ile zarabia stolarz

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-17


Piotr i Mateusz są stolarzami meblowymi. Obydwaj wyemigrowali z kraju. Teraz pracują w różnych zakątkach Europy i są bardzo zadowoleni. Cieszą ich nie tylko wysokie zarobki...

Historia obu panów jest podobna. Zatrudnienie w zagranicznych firmach znaleźli, bo zaufali firmie Centrum Doradztwa Zawodowego Progress z Cieszyna. Złożyli tam szereg dokumentów poświadczających kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Piotr, zanim znalazł się na Islandii, pracował m.in. we Francji. Z tego okresu zachował miłe wspomnienia, choć - jak mówi - Francuzi niezbyt życzliwie patrzyli na przyjezdnych. Twierdzili, że cudzoziemcy zabierają im pracę. Później Piotr próbował szukać zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, jednak bez efektu. Uważa, że na Wyspach jest obecnie wielu rodaków i o znalezienie pracy w zawodzie jest trudno. Myślał też o wyjeździe na Cypr, ale ostatecznie opinia znajomego o tym kraju zniechęciła go. Piotr rozsyłał swoje CV do różnych agencji i pewnego dnia otrzymał propozycję wyjazdu na Islandię. - Uznałem, że to odpowiednie miejsce, aby naprawdę dobrze zarabiać - przekonuje.
Z kolei Mateusz umieścił w CV informacje o doświadczeniu zawodowym zdobytym na Cyprze. - Praca tam nie była ciężka. Czasami nawet czułem się jak turysta - wspomina.
Po ośmiu miesiącach wrócił. Na wyspie Afrodyty zarabiał więcej niż w kraju, ale nie tyle, aby móc ściągnąć najbliższych. Przez ten czas podszlifował angielski. Postanowił więc szukać jeszcze lepszej oferty. Z czasem zaproponowano mu pracę w irlandzkiej fabryce. Zdecydował więc przenieść się na Zieloną Wyspę.

DOBRE WYNAGRODZENIE
Obaj wyjechali, bo chcieli lepiej zarabiać. Jak przekonuje Mateusz, wielu młodych ludzi w Polsce pracuje miesięcznie po 200, a nawet 240 godzin i później otrzymuje tysiąc zł. - W Irlandii fachowiec ze znajomością języka angielskiego powinien żądać na początek 79 euro (320 zł) za dzień - mówi. Oczywiście z czasem stawki wzrastają. W fabryce, w której jest zatrudniony, na lepsze zarobki można liczyć po pół roku. Również islandzki pracodawca zaoferował Piotrowi bardzo korzystne warunki finansowe. - W ciągu miesiąca zarabiam tyle co w Polsce przez 10 miesięcy - mówi. Przypomina jednak, że życie w Islandii nie należy do tanich.

SPECYFICZNE MIEJSCA
Piotr, choć wyjeżdżał dzięki agencji, miał trochę obaw. Jechał przecież do zupełnie nieznanego kraju. Co ciekawe, był też pierwszym Polakiem zatrudnionym przez swojego islandzkiego pracodawcę. Rodakom wyrobił świetną opinię - wkrótce dołączyli do niego inni fachowcy znad Wisły. Obecnie jest już ich kilku i przyczynili się do większych obrotów firmy.
Z kolei w fabryce Mateusza pracuje ok. 25-30 naszych rodaków. Ponadto zatrudnieni tam są Czesi, Słowacy i Węgrzy.

PRACOWNIK NASZ PAN
Obydwaj zgodnie podkreślają, że obecni pracodawcy traktują ich inaczej niż w Polsce.
- Na Islandii firmy bardzo szanują i dbają o pracowników. Tutaj jest wyjątkowy komfort pracy - zaznacza Piotr. Według niego to sprawa mentalności, ale również olbrzymiego zapotrzebowania właśnie na takich fachowców. Piotr mówi, że w każdym miesiącu, oprócz przysługującego mu urlopu, może jeszcze wziąć dwa dni wolnego i nikt nie będzie wypytywał o przyczynę. Mateusz dodaje, że jego irlandzcy przełożeni są mili, ale jednocześnie wymagający. Często proponują nadgodziny. Jeśli jednak pracownik nie ma ochoty, może odmówić. - Później nikt nie będzie robił mu wyrzutów - wyjaśnia. Obaj chcieliby, aby takie warunki pracy były w Polsce. Na razie stolarzy meblowych zapraszają na Islandię i do Irlandii. Twierdzą, że łatwiej zdobyć dobrą pracę dzięki sprawdzonej agencji (...)

Marcin Gazda
więcej: "PRACA I ŻYCIE ZA GRANICĄ"


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz