DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szwedzka grupa Inwido kupiła Sokółkę

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2006-07-16


Inwido AB kupił polskiego producenta stolarki otworowej Sokółka Okna i Drzwi SA. Strony nie podały wartości transakcji.

Przejęcie Sokółki przez Inwido może być dla polskiego producenta korzystnym rozwiązaniem. W ciągu ostatnich dwóch lat firma przeżywała kłopoty finansowe, szwedzki inwestor dostarczy funduszy na dalszy rozwój i otworzy dostęp do swoich rynków np. w Japonii.

Z kolei Inwido dzięki transakcji chce wejść na polski rynek, który uważa za duży i bardzo obiecujący. Ponadto poprzez Sokółkę, eksportującą 20% swoich wyrobów, głównie do Wielkiej Brytanii, otrzymuje szansę pojawienia się na tamtejszym trudnym rynku.

W 2005r. sprzedaż Inwido AB wyniosła ok. 285 mln euro, na koniec roku firma zatrudniała prawie 1700 pracowników. To ponad 100% więcej niż w 2004r. Szybki rozwój Inwido zawdzięcza strategii przejęć konkurencyjnych zakładów. Dotychczas koncentrowała się na rynkach skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia i Dania). W 2006 roku spółka dokonała już przejęć nowych spółek w Norwegii i Finlandii. Oprócz wejścia do Polski spółka pracuje obecnie również nad akwizycją kolejnego producenta w krajach nadbałtyckich.

Środki na transakcje jakich dokonuje spółka, dostarcza jej główny udziałowiec - posiadający 95% akcji - prywatny szwedzki fundusz inwestycyjny Ratos. Ratos specjalizuje się w inwestycjach w branży budowlanej (fundusz posiada udziały m.in. w znanej na polskim rynku firmie Lindab), obraca kapitałem w wysokości ok. 1,2 mld euro.

Sokółka Okna i Drzwi SA należy do największych na polskim rynku producentów drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Roczne obroty spółki wynoszą ok 22 mln euro, zatrudnienie wynosi ok. 540 osób. Historia zakładu sięga początku lat 70-tych. W latach 1999-2001 firma dokonała intensywnych przemian organizacyjnych i technologicznych, których zwieńczeniem było powołanie do życia Sokółka Okna i Drzwi - Grupa Kapitałowa. W skład grupy wchodzą podmioty produkcyjne specjalizujące się w produkcji stolarki z drewna, aluminium i PCV. Wiodącą dziedziną pozostaje produkcja drewnianych okien i drzwi.

Szwedzka grupa Inwido kupiła Sokółkę (Zdjęcia: 2)

Zakład produkcyjny w Sokółce<br>fot. Sokółka Okna i Drzwi

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz