DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dlaczego obumierają miejskie drzewa

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-13


Dlaczego obumierają miejskie drzewa. Czy winne są pasożytnicze owady, czy trudne warunki miejskiego środowiska?

Czy szkodniki należy zwalczać chemicznie, czy pozostawić zadanie naturalnym wrogom? Takie dylematy starają się rozwiązywać specjaliści leczący obumierające miejskie drzewa.
Dla człowieka drzewa i krzewy miejskie stanowią niezastąpione źródło rekreacji i doznań estetycznych. Dla owadów są one przede wszystkim ogromną jadalnią i domem. Owadem, który w najwyższym bodaj stopniu przyczynił się do bólu głowy opiekunów miejskich kasztanowców, stał się w ostatnim czasie szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), powodujący masowe przebarwienie i zamieranie liści. Spowolnienie tego procesu ułatwia dokładne wygrabianie opadłych jesienią liści, które są miejscem zimowania szkodnika.
Pierwsze motyle szrotówka pojawiają się pod koniec kwietnia, na rozwijających się liściach i korze pni drzew. Wzdłuż głównych żyłek liści składane są pojedyncze jaja, larwy wgryzają się w blaszkę liścia i tam następuje dalszy rozwój owada. W żerowiskach nazywanych minami, osiągających długość do 4 mm, następuje przepoczwarzanie dorosłych larw.
W naszych warunkach klimatycznych, szrotówek kasztanowcowiaczek rozwija zwykle trzy pokolenia w ciągu roku. Po kilku sezonach ataków tego szkodnika, następuje poważne osłabienie drzew. Trudności w jego zwalczaniu wynikają głównie z żerowania larw we wnętrzu liści drzew oraz ogromnego potencjału reprodukcyjnego.
Zdaniem doc. dr hab. Marka Tomalaka z Zakładu Biologicznych Metod i Kwarantanny poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin, na terenie miast często występuje przedwczesne brązowienie i zamieranie liści bez wyraźnego udziału patogenów i szkodników. W tym przypadku proces zamierania rozpoczyna się od brązowienia i zasychania brzegów blaszki, które stopniowo postępuje w kierunku żyłki głównej. Liście skręcają się i opadają. Przypuszcza się, że może to być wynikiem swoistej kombinacji wrażliwości na sole stosowane w czasie odśnieżania ulic oraz zmienności genetycznej drzew. Można powiedzieć, że mają one ograniczone możliwości przystosowania się do trudnych warunków środowiska miejskiego.
(...)
PAP - ONET.PL

"Co gryzie miejskie drzewa?" >>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz