DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rząd przyjął projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach

Autor:
Źródło:
Data: 2006-07-04


Rząd przyjął projekt ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych. Do 2010 roku udział biokomponentów w paliwach będzie wynosił 5,75 proc.

5,75 proc., to poziom zalecany przez Komisję Europejską. Realizacja ustawy będzie kosztowała budżet państwa ok. 1,67 mln zł rocznie.
"Nowe przepisy przewidują możliwość produkcji biopaliw przez rolników na własny użytek. Ustalamy limit takiej produkcji w wysokości 100 l na hektar użytków rolnych. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2007 r." - powiedział premier.
Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozwiązań Unii Europejskiej. Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu rządu, w projekcie określono definicję biomasy oraz zasady wykonywania działalności gospodarczej związanej z wytwarzaniem biokomponentów.
Rejestrem podmiotów prowadzących tę działalność będzie się zajmowała Agencja Rynku Rolnego. Projektowane rozwiązania zakładają również, że udział biokompentów - wytwarzanych z biomasy pozyskiwanej w inny sposób, niż na podstawie kontraktacji, dostawy lub z produkcji własnej wytwórcy - nie może przekroczyć 50 proc. całości produkcji danego wytwórcy.
Określone zostały zasady wytwarzania przez rolników biopaliw ciekłych na własny użytek, czyli bez możliwości wprowadzania ich do obrotu, np. sprzedania innemu rolnikowi, firmie transportowej, czy stacji paliwowej.
Rada Ministrów, biorąc pod uwagę możliwości surowcowe i wytwórcze, będzie określała co 3 lata (na okres kolejnych sześciu lat) narodowy cel wskaźnikowy, odpowiadający minimalnemu udziałowi biokomponentów w rynku paliw zużywanych w transporcie.
cirpress


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz