DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W 2007 roku nowe zasady sprzedaży drewna

Lasy Państwowe

Autor: Ewa Kwiecień
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2006-06-30


Chociaż nowe zasady sprzedaży drewna zdominowały ostatnią konferencję prasową w DGLP, to mówiono także o projekcie ustawy przyznającej Lasom Państwowym uprawnienia do handlu emisjami. Dziennikarzy prasy fachowej leśnej i drzewnej zapoznali z tym zagadnieniami: Andrzej Matysiak – dyrektor generalny LP i Konrad Tomaszewski – główny analityk w DGLP.

Częściowo niezgodna z dyrektywą unijną
W ramach uporządkowania i zintegrowania prawa ochrony środowiska i gospodarki wodnej zespół międzyresortowy przygotował znowelizowaną ustawę o handlu emisjami. Ponieważ minister środowiska był prezydentem V Ramowej Konferencji Klimatycznej i zawsze był zdania, że do gospodarstw leśnych, uczestniczących w procesie łagodzenia skutków emisji powinny płynąć z tego tytułu jakieś korzyści. Dlatego też powstał projekt ustawy, w który włączono gospodarstwa leśne jako uprawnione do handlu emisjami.

W projekcie tym przewiduje się, że ta ilość dwutlenku węgla, która będzie zatrzymana w biomasie leśnej, w efekcie podjętych działań będzie skutkowała przyznaniem Lasom uprawnień do emisji. Te uprawnienia będą z kolei podlegały obrotowi na takich samych zasadach, na jakich emitorzy emisji dodatniej, czyli ci, którzy wydalają CO2 do atmosfery handlują już od trzech lat. Chociaż to unormowanie jest częściowo niezgodne z dyrektywą unijną o europejskim handlu emisjami, to postąpiono tak w sposób świadomy, aby w niedługim czasie doprowadzić do zmiany tejże dyrektywy. Wszystko po to, aby dopuścić gospodarstwa leśne do udziału w europejskim handlu emisjami. Dotyczy to także leśnych gospodarstw prywatnych, z jednym wszakże warunkiem, że będą to gospodarstwa większe.

Ilość drewna ograniczona
Podaż surowca drzewnego w roku wynika z zasad regulacji użytkowania głównego lasu ujętych w przepisach prawa, dotychczasowego wykonania tego użytkowania oraz zasady dążenia do równomierności realizacji cięć z możliwą korektą, uzależnioną od cyklu koniunktury na rynku surowca drzewnego.

Nowe zasady sprzedaży drewna wbrew krążącym tu i ówdzie opiniom nie są czymś niespotykanym. Rozwiązanie, które teraz proponują Lasy jest niczym innym, jak rokowaniem jednoczesnym – internetowym. Przy czym rolników i wszystkich zwyczajowo kupujących małe ilości drewna nikt nie będzie wysyłał na giełdę internetową, bo i takie były glosy.

e-drewno
W niektórych nadleśnictwach, gdzie drewno nie zostanie w całości rozdysponowane, bo na przykład ktoś podpisał umowę, a potem od niej odstąpił, albo spaliło się jakieś wydzielenie, albo zaczęły szaleć korniki, pojawią się dodatkowe masy drewna. Przewiduje się, że właśnie ta cała masa drewna, która nie zostanie zagospodarowana w ramach podstawowych procedur trafi do programu internetowego e-drewno.

Szansa dla lasów i przemysłu drzewnego
Proponowane rozwiązania dają duże prawdopodobieństwo uporządkowania handlu drewnem, dają możliwość sytuacji, w której leśnicy będą mogli przeznaczyć więcej czasu na hodowlę, czy na ochronę. Są również wielką szansą dla przemysłu drzewnego, likwidują szarą strefę, dają możliwość ubiegania się o drewno każdemu, kto chce je kupić i co ma niebagatelne znaczenie ograniczają nieuczciwe negocjacje. Jednak na pewno nie sprawią, że będzie się więcej pozyskiwać surowca drzewnego, czego cały czas niezmiennie oczekuje przemysł drzewny.

Testowanie nowych zasad
Już się rozpoczęły najpierw dla stu nadleśniczych, a następnie dla wszystkich innych i będą trwały przez cały lipiec szkolenia, testy w zakresie nowych zasad sprzedaży drewna. Będą szkoleni także przedstawiciele przemysłu drzewnego, oczywiści ci, którzy wyrażą chęć uczestniczenia w nich. Jeżeli zdarzyłoby się, że testy się nie sprawdzą to zasady nie zostaną wprowadzone.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz