DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek uruchomił kolejną linię produkcyjną

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2006-06-27


Grupa Barlinek, największy w Polsce producent podłóg naturalnych, uruchomiła kolejny zakład produkcji deski barlineckiej. Zaawansowanie technologiczne najnowszej linii zwiększy elastyczność i efektywność produkcji. Łączne moce produkcyjne Barlinek Inwestycje Sp. z o.o. (podmiotu zależnego od Barlinek S.A.) osiągną teraz 6 mln m2 podłóg rocznie. Stawia to Grupę Barlinek w ścisłej czołówce największych producentów podłóg trójwarstwowych na świecie.

Nowa linia produkcyjna<br>fot. BarlinekNowa linia produkcyjna<br>fot. Barlinek

Nowoczesne technologie
Najnowsza linia produkcyjna należy do najnowocześniejszych w Europie i na świecie. Jej pełne moce produkcyjne to 2 mln m2 podłóg rocznie. Linia deski jest w pełni zautomatyzowana, a produkcja sterowana komputerowo. Większość zainstalowanych w niej urządzeń połączona jest za pomocą modemów z centrami serwisowymi producentów maszyn. Do wykrywania wad i klasyfikacji jakościowej półfabrykatów zainstalowano system Wood Eye. Wykorzystując pomiary laserowe i fotometryczne, urządzenie dokonuje sortowania lameli pod względem ich wymiarów oraz wykrywa wszelkie zmiany w zabarwieniu, czy nieregularności usłojenia surowca. Nowoczesne wyposażenie objęło również dodatkowe aplikacje umożliwiające wykonywanie krótkich serii podłóg m.in.: linię barwienia i postarzania drewna.

Wzrost możliwości produkcyjnych wymagał zrealizowania nowych inwestycji obejmujących: tartak liściasty i iglasty, suszarnie oraz centrum dystrybucyjne. Jesienią 2005 roku oddano do użytkowania tartak liściasty, o masie przetarcia 150 tys. m3 rocznie. Obecnie na ukończeniu jest budowa tartaku iglastego o zdolności przetarcia 320 tys. m3 rocznie. Obie inwestycje pozwolą na zachowanie pełnej kontroli nad jakością produktu, także na wstępnym etapie jego wytwarzania.

Zastosowane w Barlinku technologie przerobu surowca, zarówno liściastego jaki i iglastego, zostały dostosowane do potrzeb Barlinka. Prace przygotowawcze trwały ponad rok i uczestniczyła w nich grupa inżynierów, techników i naukowców. Specyfikę produkcji tartacznej w Barlinku cechuje indywidualne podejście do obróbki drzewnej, zaprojektowanej pod potrzeby wyrobu finalnego jakim jest deska barlinecka. W przypadku tartaku liściastego czas potrzebny od momentu wejścia kłody do uzyskania gotowego półfabrykatu wynosi zaledwie kilkadziesiąt minut. Program komputerowy notuje wszystkie informacje o przerabianym surowcu dbając o najbardziej efektywne wykorzystanie drewna. Zespół tartaków uzupełniają nowoczesne suszarnie. Trzy tunele suszarnicze są w pełni zautomatyzowane. Kolejne partie surowca są automatycznie pobierane, przechodzą cykl suszenia i w odpowiednim momencie są odstawiane do dalszej obróbki. Komputerowe wyposażenie tych obiektów zapewnia: kontrolę cyklu suszenia, wizualizacje cyfrowe wszystkich parametrów procesu, sondowanie temperatury i wilgotności drewna oraz pełne informacje o zużyciu wody, energii elektrycznej i termicznej.

Częścią kompleksu linii produkcyjnej jest również własne centrum dystrybucyjne, o powierzchni blisko 13000 m2, które zapewnia miejsca magazynowe oraz zaplecze logistyczne sprzedaży. Zostało ono wyposażone w automatyczny węzeł pakowania gotowych desek podłogowych.

Zaplecze najnowszego zakładu to także fabryka ekologicznego biopaliwa (peletu), która przetwarza wszelkie odpady drzewne powstające podczas produkcji podłóg. Trzecia już wytwórnia zwiększa możliwości produkcyjne Barlinka do ok. 50 tys. ton peletu rocznie.

Przebojem na rynku

Barlinek S.A. zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera sprzedaży podłóg drewnianych w Polsce, posiadając 65 % udziałów w rynku. Jest to największa tego typu firma w Europie skupiająca cały proces produkcyjny w jednym miejscu. Polskie przedsiębiorstwo to także jeden z najbardziej cenionych producentów na świecie o czym świadczy eksport deski barlineckiej prowadzony do 31 krajów na 3 kontynentach. Decyzja o budowie kolejnego zakładu deski barlineckiej związana była z rosnącym popytem na wyroby z logo Barlinka za granicą.

Tradycja przetwórstwa drzewnego w Barlinku sięga XIX wieku. Podłogi trójwarstwowe zaczęto produkować ponad 30 lat temu. W 2000 roku rozpoczęto proces rozbudowy zakładu, który trwa nieprzerwanie do dziś. Dzięki inwestycjom w budowę nowych linii produkcyjnych w roku 2002, 2004 oraz 2006, uzyskano nowoczesny produkt, o bardzo wysokiej jakości.

O popularności tego wyrobu świadczy również fakt, iż nazwa - deska barlinecka - stosowana jest przez Polaków jako synonim dla naturalnych podłóg drewnianych.

Otwarcie czwartej linii deski barlineckiej oznacza nie tylko zwiększenie produkcji, ale również rozszerzenie jej oferty do blisko 100 propozycji.

Dodatkowe 2 mln m2 deski barlineckiej rocznie znajdzie swoich nabywców w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Obecnie 75 % podłóg Barlinka kierowane jest na eksport. Oprócz deski barlineckiej Grupa Barlinek sprzedaje również za granicę: pelet, okleiny i materiały do montażu i pielęgnacji podłóg.

Cała obecna produkcja zlokalizowana jest na terenie Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Barlinek.

Nowy zakład deski barlineckiej ugruntuje silną pozycję firmy w kraju i za granicą. Wysokie zaawansowanie technologiczne najnowszej linii, w połączeniu z pełną kontrolą nad procesem wytwarzania podłóg na wszystkich jego etapach, będzie miało bezpośredni wpływ na wyższą efektywność produkcji.

Barlinek uruchomił kolejną linię produkcyjną (Zdjęcia: 2)

Nowa linia produkcyjna<br>fot. BarlinekNowa linia produkcyjna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz