DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Chiny walczą z nielegalnym wyrębem w Birmie

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2006-06-16


Chiny wprowadziły zakaz importu drewna z Birmy drogą lądową. Restrykcje skierowane są przeciw nielegalnemu wyrębowi lasów, jaki na olbrzymią skalę ma miejsce w tym kraju. Według szacunków organizacji pozarządowych, w 2005r. z Birmy do Chin trafiło 1,5 mln m3 surowca drzewnego, w większości pochodzącego z nielegalnych wyrębów.

Często tak wygląda nielegalny<br>transport drewna<br>fot. Global WitnessCzęsto tak wygląda nielegalny<br>transport drewna<br>fot. Global Witness

Zakaz wprowadzony został na prośbę rządu Birmy. Chińska straż graniczna otrzymała polecenie zatrzymania wszelkich transportów drewna i produktów mineralnych przewożonych drogą lądową. Pod groźbą odpowiedzialności karnej do powrotu wezwano również chińskich robotników leśnych pracujących w Birmie.

Restrykcje nie dotyczą transportu drewna drogą morską, która uznawana jest za bardziej uregulowaną.

Dotychczas wartość nielegalnego handlu drewnem wynosiła ok. 250 mln USD rocznie. Według stosownych raportów, od czasu wprowadzenia w maju b.r. zakazu, nastąpił znaczący spadek wywozu drewna, jednak część drewna w dalszym ciągu jest przemycane przez "zieloną granicę".
W ciągu ostatniego miesiąca aresztowanych zostało co najmniej 200 chińskich robotników, którzy nie podporządkowali się wprowadzonym przepisom.

W wyniku nielegalnego wyrębu lasów Birma ponosi olbrzymie straty ekologiczne i finansowe z tytułu niezapłaconych podatków. Restrykcje popierane są przez legalnych eksporterów birmańskiego drewna, którzy na światowych rynkach zmuszeni są do konkurencji z surowcem z nielegalnych źródeł.

Według danych FAO lasy i tereny zadrzewione zajmowały w 2005r. 65,5% powierzchni Birmy, w 1990r. było to 75,2% powierzchni kraju. 20,8% kraju zajmują obszary chronione. Lasy w całości stanowią własność państwa. Spośród 7000 gatunków roślin w tym kraju, 1071 to gatunki endemiczne. Dotychczas rozpoznano 1347 gatunków drzew, 741 gatunków krzewów drzewiastych, 1696 gatunków małych krzewów, 96 gatunków bambusa, 36 gatunków rattanu oraz 841 gatunków orchidei

Ok. 1/4 legalnie pozyskiwanego w lasach drewna, stanowi cenne drewno teakowe.

W Birmie żyje ok. 10.000 słoni. Połowa z nich żyje dziko, reszta jest udomowiona i wykorzystywana m.in. do prac leśnych.

Chiny walczą z nielegalnym wyrębem w Birmie (Zdjęcia: 3)

Często tak wygląda nielegalny<br>transport drewna<br>fot. Global WitnessZaładunek kłód teaku<br>przeznaczonych na eksport<br>fot. Myanmar Ministry of ForestW pracach leśnych wciąż<br>wykorzystywane są słonie<br>fot. Myanmar Ministry of Forest

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz