DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zagraniczni inwestorzy zaniepokojeni polityką gospodarczą rządu RP

Autor:
Źródło:
Data: 2006-06-16


„La Tribune”, 7 czerwiec 2006, Marcin Zralek, „Polska wobec populizmu”.

W ocenie dziennika ekonomicznego „La Tribune”, zagraniczni inwestorzy są zaniepokojeni, coraz częściej przywoływanymi w Polsce, nacjonalistycznymi i populistycznymi sloganami oraz zapowiedziami działań gospodarczych nowego rządu (ostatnia propozycja: nałożenie 2%-towego podatku od zrealizowanych obrotów na firmy).
Gazeta w ostrych słowach kreśli sylwetkę polskiego rządu, składającego się, jak podkreśla, z anty-europejskich populistów, ksenofobów i ultra-katolików. Za największy skandal uważa jednak nominację na wicepremiera Andrzeja Leppera - byłego boksera, dawnego szefa komunistycznego kołchozu PGR, hodowcę świń, krewkiego związkowca, który za swoją działalność został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Do dzisiaj Bruksela nie skomentowała zachowań polskiego rządu, jednak w Komisji Europejskiej już panuje świadomość, że ma do czynienia z państwem, którego rząd kwestionuje liberalne reformy i prywatyzacje. Bracia Kaczyńscy ogłosili śmierć skorumpowanych elit trzeciej RP, które dopuściły do „grabieży” polskich dóbr narodowych. I proponują własne, odmienne rozwiązania.
Gazeta przedstawia smutny i pełen pesymizmu obraz życia w dzisiejszej Polsce. Mimo 6%-towego wzrostu gospodarczego, w kraju utrzymuje się 18% bezrobocie, a krajem co kilka miesięcy wstrząsają nowe skandale korupcyjne. Niski poziom życia połowy polskich rodzin tłumaczy wolę utworzenia przez polski rząd komisji śledczej, której celem będzie zbadanie 16-stu lat procesów prywatyzacyjnych przeprowadzonych w sektorze bankowym. „Pierwszy na celowniku” znajduje się Leszek Balcerowicz, prezes NBP, odpowiedzialny za polską transformację rynkową. Leszek Balcerowicz jako pierwszy stanie przed komisją parlamentarną do spraw prywatyzacji sektora bankowego. Pracami Komisji ma kierować Artura Zawisza, który ironizuje z powierzonego mu zadania.
Według Zawiszy, „Populizm jest esencją demokracji. Można powiedzieć, że jesteśmy jak wszyscy prokuratorzy, żądni krwi winnych, jednak niewinni nie mają się czego obawiać”.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz