DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

International Paper sprzedaje dział papieru

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2006-06-07


International Paper światowy lider branży papierniczej, podjął decyzję o sprzedaży sektora produkcji papieru powlekanego. Nabywcą jest CMP Holdings LLC należący do funduszu inwestycyjnego Apollo Management.

Cenę ustalono na 1,37 mld USD. Sprzedawany dział obejmuje cztery zakłady produkcyjne (2 w Maine oraz po jednym w Michigan i Minesocie), które w ubiegłym roku wygenerowały sprzedaż rzędy 1,6 mld USD.

Sprzedaż sektora produkcji papieru powlekanego jest trzecią dużą transakcją jaką przeprowadził ostatnio International Paper i jest elementem strategii jaką koncern ogłosił rok temu. Zgodnie z nią firma skupić się ma na produkcji papieru zwykłego (niepowlekanego - w tym zakresie firma jest największym producentem na świecie) oraz opakowań. Do chwili obecnej spółka ze sprzedaży majątku nie mieszczącego się w tej strategii uzyskała ok. 9,1 mld USD.

International Paper został założony w 1898 i obecnie jest w pierwszej setce największych przedsiębiorstw na świecie i największym na świecie przedsiębiorstwem branży drzewno-papierniczej. Dotychczas firma operowała w sektorze produkcji różnego rodzaju papieru, opakowań i wyrobów z drewna,jest również właścicielem dużych obszarów lasów na całym świecie. Jednak trzy razy w ciągu ostatnich 5 lat spółka zanotowała ujemny wynik finansowy i rozpoczęła głęboką restrukturyzację. W Polsce International Paper jest obecne od 1992r. poprzez International Paper Kwidzyn SA (produkcja papieru). Do 2003r. IP był również właścicielem fabryki papierów higienicznych w Kluczach.

W 2005r. International Paper uzyskał ze sprzedaży netto ponad 24 mld USD i zanotował zysk w wysokości 1,1 mld USD. Łączne zatrudnienie na świecie wynosiło prawie 69 tys. osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz