DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Czas na drewno w Europie

Lasy Państwowe

Autor: Eugeniusz Pudlis
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2006-06-02


Jak zwiększyć spektrum zastosowań drewna w budownictwie? Jakich sposobów, metod w promocji tego surowca używać, aby były skuteczne? Na te pytania odpowiadali reprezentanci krajów, uczestniczących w unijnym projekcie GATE, na seminarium w Gdańsku, pod hasłem: „Czas na drewno w Europie”.

W spotkaniu, które odbyło się 25 maja, w Gdańsku, w XVI wiecznym Ratuszu Staromiejskim, wzięli udział specjaliści i eksperci od budownictwa drewnianego z Estonii, Niemiec, Słowenii, Walii i Polski. Wyżej wymienieni to reprezentanci pięciu regionów tych krajów, gdyż GATE jest realizowany w ramach unijnego programu INTERREG III C.

Trwałe i elastyczne
Koordynator projektu, Mike Over z Komisji Leśnictwa Walii - lidera GATE, przypomniał zgromadzonym, jak projekt jest realizowany, jakie cele ma osiągnąć oraz jakie będą zeń spodziewane korzyści. W trzyletnim (lata 2005-2007) projekcie biorą udział te regiony wymienionych krajów, w których leśnictwo i przemysł drzewny już odgrywają istotną rolę, ale ich potencjalne możliwości są znacznie większe. Nasz kraj reprezentuje Pomorze a konkretnie – Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko-Borowiackich BÓR.
(...)

Cztery bariery
W projekt GATE zaangażowani są specjaliści z agencji rozwojowych, instytucji planistycznych, finansowych, ubezpieczeniowych i kredytowych oraz projektanci i inżynierowie, związani z budownictwem mieszkaniowym. Uczestnicza w nim także stowarzyszenia budowlane, przedsiębiorcy budujący domy z drewna, a jego obserwatorami są również leśnicy.
- We wspólnych grupach zadaniowych, na seminariach - kończył M. Over - poszukujemy sposobów na przełamywanie czterech, wyselekcjonowanych przez nas barier zastosowania w budownictwie drewna: percepcji tego surowca, przepisów prawnych, bariery ekonomicznej i prawnej.
Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu w swojej przekonywującej prezentacji: „Dlaczego drewno?” dowodził, że surowiec ten daje nieograniczone możliwości realizacji wizji i inwencji współczesnych architektów, projektantów i konstruktorów. Pokazany przez niego, pamiętny pawilon niemiecki, zbudowany w postaci dziesięciu drewnianych parasoli (łączna rozpiętości 16 tys. m. kwadratowych!) na EXPO 2000, w Hanowerze, faktycznie robi wrażenie i dowodzi, że gość z poznańskiej ITB nie przesadza.

O niepalne gonty
Od Wojciecha Nitki ze Stowarzyszenia Dom Drewniany, znanego w kraju orędownika budownictwa drewnianego, zebrani dowiedzieli się, że w Polsce powstała pierwsza w kraju wioska domów modelowych. Ekspozycja, na której pierwsze skrzypce grają domy drewniane, znajduje się w Urzucie koło Nadarzyna.
W. Nitka podał również informację, która zaintrygowała naszych gości z zagranicy - w Polsce popularne staje się pokrywanie dachów gontem. Dotąd nie ma jednak producenta, który traktowałby swoje gonty środkiem, chroniącym je przed ogniem. Tak a’propos: w programie sesji był pokaz niepalności drewna, ale się nie odbył. Władze Gdańska cofnęły nań zgodę po pożarze kościoła Św. Katarzyny. Udał się za to znakomicie objazd po obiektach drewnianych Ziemi Kaszubskiej.
Goście byli zachwyceni drewnianymi gościńcami, które spotkali po drodze. W ich pamięci pozostanie również posadowiona w Szymbarku koło Wieżycy „Drewniana Polska”, szefa firmy Danmar - Daniela Czapiewskiego, który pokazał gościom najdłuższą deskę świata (36,83 m), Chatę Sybiraków, replikę podziemnego drewnianego bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski i szereg innych niezwykłych obiektów z drewna.

(...)

więcej na www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz