DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Certyfikacja lasów na Białorusi

Autor:
Źródło:
Data: 2006-06-02


Ponad 1 milion hektarów lasów na Białorusi certyfikowanych według standardów FSC przez Rainforest Alliance.

Rainforest Alliance i NEPCon poinformowały, że na Białorusi zostały przyznane trzy grupowe certyfikaty FSC. Certyfikaty zostały przyznane Regionalnym Zarządom Lasów w Mohylewie, Grodnie i Brześciu. Certyfikatami został objęty obszar ponad 1,4 miliona hektarów lasów.
Ponadto ocenie FSC jest obecnie poddawany kolejny milion hektarów białoruskich lasów. Minister Leśnictwa Białorusi oczekuje, że w przeciągu dwóch najbliższych lat ocenie FSC zostanie poddanych jeszcze 4,5 miliona hektarów lasów.
NEPCon przeprowadził ocenę FSC 2,5 miliona hektarów lasów państwowych od czerwca do listopada 2005 roku, audity kontrolne odbyły się w marcu i kwietniu 2006 roku. Obszar ten podzielony był na 5 grup przedsiębiorstw leśnych i jedno indywidualne przedsiębiorstwo leśne.
Peter Feilberg, dyrektor NEPCon i auditor wiodący powiedział: „Teraz widzimy pierwsze znaczące rezultaty decyzji rządu odnośnie ubiegania się o certyfikat FSC przez białoruskie lasy państwowe. Jest to bardzo pozytywne zjawisko zarówno ze względu na bezpośredni wpływ na środowisko pracy i ochronę przyrody jak i na istotne efekty na rynku w momencie gdy duże i zasobne w lasy państwo, jakim jest Białoruś, oficjalnie ubiega się i uzyskuje certyfikat gospodarki leśnej FSC.” Drewno z Białorusi jest powszechnie eksportowane do krajów bałtyckich, głównie do skandynawskich zakładów papierniczych, skąd jest sprzedawane do kilku krajów Zachodniej Europy.

Oceny były przeprowadzane przez międzynarodowy zespół składający się z jedenastu ekspertów z siedmiu różnych krajów. Poza pracownikami NEPCon i Rainforest Alliance, skład zespołu obejmował kilku białoruskich ekologów i naukowców jak również członków zespołu certyfikacji FSC z krajów bałtyckich i Zachodniej Europy.
Aleksander Vintchevski, dyrektor wykonawczy Birdlife Belarus i członek zespołu oceniającego powiedział: „Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z zespołem NEPCon, proces certyfikacji z pewnością polepszył sytuację ochrony przyrody na Białorusi. Kilka przedsiębiorstw leśnych już poprawiło efektywność ochrony rzadkich gatunków w bezpośredniej konsekwencji procesu certyfikacji. Ponadto niektóre regionalne zarządy lasów wydały decyzję odnośnie wdrażania niektórych zasad FSC w całym regionie.
Vintchevski zwrócił uwagę, że wpływ certyfikacji FSC na ochronę bioróżnorodności terenów leśnych prawdopodobnie wykracza poza inne publiczne inicjatywy ochrony zagrożonych gatunków leśnych na Białorusi. Vintchevski dostrzega także korzyści rynkowe wypływające z certyfikacji jak również przejrzystość i wiarygodność procesu certyfikacji jako ważnego czynnika prowadzącego do doskonalenia działań gospodarki leśnej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz