DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dąb przed Zamkiem Królewskim

DRWAL (6/06)

Autor: Adam Brok
Źródło: DRWAL (6/06)
Data: 2006-05-29


Przed Zamkiem Królewskim w Warszawie "wyrósł" 14-metrowy dąb szypułkowy

Drzewo waży 6,5 tony. Zasadzono je bardzo uroczyście dwa miesiące temu. Kiedy robotnicy przy użyciu dźwigu włożyli dąb do wielkiej kamiennej misy, za łopatę chwycił Lech Kaczyński. Prezydent pierwszy sypnął ziemią na korzenie gigantycznej sadzonki i wygłosił z tej okazji przemówienie. Uroczyste zasadzenie drzewa odnotowano w specjalnym akcie, który, w metalowej tubie, złożył w korzeniach dębu komisarz Warszawy Mirosław Kochalski.
Mieszkańcy miasta, którzy się temu przypatrywali, byli bardziej sceptyczni niż prezydent i urzędnicy. - Drzewo będzie chorować, bo posadzili je za blisko Zamku. Rozrastające się na boki korzenie mogą uszkodzić mury - mówił starszy pan.

Wojciech Grąbczewski, właściciel szkółki "Grąbczewscy", który dostarczył drzewo, przysięgał, że tak się nie stanie. - To jest szczególne drzewo, zasadził je jeszcze mój dziadek. Chciał, żeby trafiło w wyjątkowe miejsce, dlatego co kilkanaście lat je przesadzaliśmy. Korzenie, dzięki odpowiednim siatkom, nie będą się przesuszać i rozrastać na boki - mówił. Przyznał jednak, że drzewo będzie musiało mieć regularnie przycinaną koronę.
W miejscu, w którym zasadzono dąb, rosła wcześniej topola. Uschła dwa lata temu. Szef Zielonej Architektury, firmy odpowiedzialnej za posadzenie i pielęgnację dębu, zapewnia, że taki los nie spotka tego drzewa. Zapewnią to specjalne urządzenia zamontowane w korzeniach - wykonane z miedzi ekrany ochronne, które ograniczą nadmierny rozrost oraz system nawadniania dokorzeniowego.

- To sprawdzone urządzenia wykorzystywane we wszystkich krajach Europy. Świetnie rozpoznają i zaspokajają potrzeby drzew - uważa Marek Wypychowski, prezes Zielonej Architektury.
System nawadniania dokorzeniowego dostarcza wodę, powietrze i składniki odżywcze bezpośrednio do korzeni. Ilość wody można kontrolować. Jeśli nadejdą zbyt obfite deszcze, system będzie chronił drzewo przed gniciem. Innymi jego zaletami są oszczędność wody i samoczynne uwalnianie gazów, które mogłyby powodować napięcie korzeniowe.

Zbiorniki są wyplatane na wzór koszyków. System nawadniający jest zabezpieczony osłoną z polipropylenu, co zapobiega przedostawaniu się cząsteczek gleby do zbiornika. Może być on montowany pod ziemią na głębokości do 90 cm. Zdaniem Wypychowskiego, rozwiązanie idealnie sprawdza się w miastach, gdyż nie dopuszcza do przebijania się korzeni na powierzchnię.
W przypadku dębu na placu Zamkowym użyto dwóch zbiorników, ustawionych po obu stronach drzewa. Wykonawca zadbał o ich zabezpieczenie przed wandalami - mają kratowe zamknięcie i, w porównaniu np. ze zraszaczami na trzpieniach, są prawie niewidoczne.
Zdaniem pracowników Zielonej Architektury, system jest niezawodny. Wygląda na to, że już uwierzyły im sroki. Dwa tygodnie po posadzeniu drzewa ptaki zdążyły uwić sobie na nim gniazdo.

Plac przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, dwa miesiące temu. Sadzenie 14-metrowego dębu szypułkowego, ważącego 6,5 tony. Korzenie drzewa są ,opakowane" tak, by ich rozrost nie spowodował zniszczeń nawierzchni placu. Drzewo będzie regularnie przycinane. Ma system nawadniania dokorzeniowego.

fot. M. Głuska

Dąb przed Zamkiem Królewskim (Zdjęcia: 6) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz