DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Teraz Drewno - Promocja drewna w Polsce

Fundacja Teraz Drewno

Autor:
Źródło: Fundacja Teraz Drewno
Data: 2004-12-09


W dniach 24-25 listopada 2004 roku w Ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni k/Radomia, odbyła się konferencja inaugurująca działalność fundacji "Teraz Drewno" Fundacja Promocji Drewna z udziałem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, przedstawicieli tartaków, producentów płyt drewnopochodnych, okien i drzwi, mebli, programów ogrodowych, maszyn do obróbki drewna oraz naukowców.<

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prezentacji pana Pertti Hämäläinena, twórcy i perwszego prezesa Wood Focus - fińskiej organizacji promocji drewna. Fiński gość przedstawił nie tylko historię promocji drewna w Finlandii, ale także efekty jakie ta promocja przyniosła dla kraju i całej jego gospodarki. Kierunkiem najbardziej rozwojowym mającym wpływ na wzrost zużycia drewna jest budownictwo. Przykłady budownictwa drewnianego - od domów jednorodzinnych po wielokondygnacyjne, użyteczności publicznej oraz konstrukcje wielowymiarowe podczas konferencji przedstawił dr Markku Karjalainen z Uniwersytetu w Oulu, Finlandia.

Podczas konferencji fundatorzy - Małgorzata Dutkiewicz i Wojciech Nitka - zaprezentowali propozycje programu działań na pierwsze dwa lata - 2005 i 2006. Pierwszy rok będzie rokiem organizacyjnym, z pierwszymi działaniami promocyjnymi skierowanymi w kierunku zmiany stosunku naszego społeczeństwa do drewna. Stąd główny kierunek promocji skierowany zostanie do studentów, projektantów oraz konsumentów. W planach Fundacji jest ogłoszenie roku 2006 Rokiem Drewna w Polsce. Szersze informacje o działalności Fundacji i proponowanych projektach można uzyskać na stronach internetowych - http://www.drewno.org

Polska należy do czołówki krajów europejskich pod względem zalesienia, jednakże spożycie drewna w kraju jest drastycznie niskie i wynosi zaledwie 0,07 m3/1 mieszkańca, podczas gdy w Europie zachodniej wskaźnik ten wynosi 0,26 m3, a w Finlandii aż 1 m3. Przez całe lata uczono nas, że lasy należy chronić ale przecież nie oznacza to, że nie należy z nich czerpać czy też ograniczać wykorzystanie drewna. Dlatego tak ważna jest zmiana świadomości i rozpowszechnienie tego surowca przy przestrzeganiu zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Rola drewna w zmniejszaniu efektu cieplarnianego, jego zalety (wytrzymałość, lekkość, trwałość) oraz walory estetyczne powinny być przedmiotem szeroko zakrojonej kampanii reklamowej i edukacyjnej. Niestety brak krajowych wymagań dla budownictwa drewnianego, odpowiednich narzędzi do dyspozycji architektów wpływa na zły odbiór budownictwa drewnianego w naszym kraju. Stąd drewno, a w szczególności budownictwo drewniane wymaga szerokiej promocji.

W ostatnich latach w całej Europie powstało szereg organizacji zajmujących się promocja drewna by wymienić tylko: Nordic Timber Council, "wood. for good" Wlk. Brytania, proHolz Austria, Holzabsatzfinds Niemcy, EMT Estonia, CNDB Francja, HWZ Szwajcaria, Centrum Hout Holandia. Europejska konfederacja przemysłu drzewnego Cei-Bois przy wsparciu Unii Europejskiej i powyżej wymienionych organizacji realizuje program pod nazwą Road Map 2010, którego celem jest wzrost konsumpcji drewna w Europie (do 0,4 m3/mieszkańca) poprzez właśnie rozwój budownictwa.

Konieczność powołania organizacji zajmującej się szeroką promocją drewna w Polsce i współpraca z organizacjami europejskimi została poparta przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, w której imieniu wystąpił Zastępca Dyrektora Generalnego Tomasz Wójcik deklarując wsparcie finansowe. Uczestnicy konferencji wzięli aktywny udział w dyskusji poruszając kwestie współfinansowania działań Fundacji przez przemysł, istotnych kwestii programowych i celów. Na koniec została powołana Rada Fundacji, która będzie nadzorowała i wspierała prace Fundacji. W skład pierwszej Rady Fundacji weszli:
1. Tomasz Marciniak, właściciel PPH Kaszub - Przewodniczący Rady
2. Roman Lewandowski, Prezes Zarządu Tor-Pal Sp. z o.o.
3. Ludwik Olczyk , właściciel Tartak "Olczyk"
4. Stanisław Rosiak, Prezes Zarządu Stolbud Włoszczowa SA
5. Sławomir Sopek, właściciel PH Sopexim
6. Tadeusz Słonina, Członek Zarządu Hardex SA
7. Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

"Teraz Drewno"
Fundacja Promocji Drewna
www.drewno.org
Tel/fax (48-22) 622-55-07, 622-55-08


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz