DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

RDLP Wrocław nie może odmiennie traktować polskich i zagranicznych kontrahentów

Autor:
Źródło: UOKiK
Data: 2004-06-15


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu nie może odmiennie traktować polskich i zagranicznych kontrahentów - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Cezarego Banasińskiego takie działanie ogranicza konkurencję.

W czerwcu 2003 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie na wniosek polskiej spółki Drebszok-Drewpol, pośredniczącej w sprzedaży na rynek zagraniczny drewna uzyskiwanego od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Jej zarzuty wobec RDLP dotyczyły stosowania odmiennych warunków sprzedaży drewna dla polskich i zagranicznych kontrahentów.

W trakcie postępowania UOKiK ustalił, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu stosuje podwójny system rozliczeń: tradycyjny (oparty na najprostszych narzędziach) z polską spółką i elektroniczny z odbiorcami zagranicznymi. Przy pomiarze elektronicznym błąd praktycznie nie istnieje. Natomiast różnice przy pomiarze tradycyjnym, spowodowane niedokładnością urządzenia pomiarowego, czy błędem osoby dokonującej pomiar, mogą sięgać nawet kilku procent.

Zdaniem Urzędu, warunki stworzone firmie Drebszok-Drewpol, która eksportuje drewno do Unii Europejskiej mogły doprowadzić do jej eliminacji z zagranicznych rynków, ponieważ utrudniły jej konkurencję z firmami, którym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewnia sprzedaż w oparciu o pomiar elektroniczny.

UOKiK uznał, że na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej podmiot dominujący jest zobowiązany do niedyskryminowania swoich kontrahentów bez względu na ich przynależność państwową. Podział na podmioty zagraniczne i krajowe nie jest dopuszczalny, gdyż jest to sprzeczne ze wspólnotowymi regułami konkurencji.

Prezes Urzędu odstąpił od nałożenia kary pieniężnej przyjmując, iż działanie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie jest wynikiem świadomej i wymierzonej w spółkę Drebszok-Drewpol strategii działania, lecz efektem dążenia do zwiększenia przychodów.

Prezes Banasiński rozpatrzył sprawę także w kontekście wspólnotowym, ponieważ skutki praktyki ograniczającej konkurencję wystąpiły nie tylko na rynku krajowym, ale także na czeskim, austriackim i niemieckim. Decyzja jest prawomocna. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu nie wniosła od niej odwołania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz