DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wysoka grzywna za ścięcie drzewa

Autor:
Źródło:
Data: 2006-05-24


Każdy, kto bez zezwolenia wytnie drzewo, które stoi nawet na jego prywatnej działce, będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę. Ponadto, sąd orzeknie przepadek wyciętego drewna.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu wykroczeń w tej sprawie nie są niezgodne z Konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zadał Trybunałowi Sąd Rejonowy w Zamościu.
Sędzia Jerzy Stępień przyznał, że Ustawa Zasadnicza gwarantuje poszanowanie własności obywatela. Ale są przepisy ograniczające tę swobodę. Konstytucja mówi na przykład o tym, że państwo polskie prawnie chroni środowisko. Ponadto każdy jest zobowiązany do dbania o środowisko i odpowiada za spowodowanie pogorszenia jego stanu.
Oznacza to, że na każdą wycinkę drzew, znajdujących się także na naszym prywatnym terenie musimy mieć zgodę urzędników. Inaczej może być jedynie wówczas, gdy ustalimy to z poprzednim właścicielem gruntu w tak zwanym "planie urządzenia lasu" - wyjaśnił sędzia Stępień.
Sąd Rejonowy w Zamościu zwrócił się z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż nie wiedział, jak rozstrzygnąć sprawę Bogusława F. Mężczyzna wyciął bez zezwolenia drzewa ze swojej prywatnej działki. Prokurator zarządał nie tylko grzywny, ale także przepadek mienia.
(sm)
IAR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz