DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska atrakcyjna do inwestowania

Autor:
Źródło:
Data: 2006-05-19


W ostatnim raporcie dotyczącym bezpośrednich inwestycji zagranicznych Foreign Direct Investment Confidence (FDI) firmy konsultingowej A.T. Kearney, Polska znalazła się na piątym miejscu w światowym rankingu krajów cieszących się największym zaufaniem inwestorów.

Polska awansowała w rankingu FDI Index z pozycji 12 na piątą. Jest to największy awans naszego kraju od roku 2000. Według A.T.Kearney stało się tak dzięki zwiększonemu zainteresowaniu inwestorów z USA i Europy. Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych postrzegają Polskę jako siódmą najbardziej atrakcyjną na świecie lokalizację do inwestowania (wzrost z pozycji 12 w 2005 roku), podczas gdy inwestorzy europejscy stawiają Polskę na 3 miejscu (wzrost z 6 pozycji w roku ubiegłym).
W tej ostatniej grupie inwestorów, najbardziej zainteresowani inwestycjami w Polsce są przedsiębiorcy brytyjscy i holenderscy. Intensywnie inwestują też w naszym kraju Niemcy i Francuzi.
Jeden na 10 światowych inwestorów wskazał, że zamierza po raz pierwszy inwestować w Polsce. Ponad 25 proc. optymistycznie oceniło polski rynek – wyższe poziomy zaufania wśród inwestorów osiągnęły tylko Indie, Chiny i Brazylia.
Najbardziej pozytywnie odbierają Polskę inwestorzy i potencjalni inwestorzy z sektora telekomunikacyjnego, dając jej pierwsze miejsce pod względem atrakcyjności na światowym rynku. A.T.Kearney ocenia, że przyczyną jest polski rynek telekomunikacyjny – największy w Europie Środkowej i jednocześnie nie do końca rozwinięty, co pozwala liczyć na sukces inwestycyjny. Duży jest także rynek konsumentów usług teleinformatycznych – już obecnie Polska ma więcej użytkowników Internetu, niż Bułgaria, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia razem.
Na drugim miejscu Polska znalazła się w klasyfikacji inwestycyjnej inwestorów z branży paliwowo-energetycznej, zwłaszcza przemysłu elektrycznego i gazowego. Przyczyną jest liberalizacja rynku wymuszona wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej, odchodzenie od przemysłów energochłonnych na korzyść nowoczesnych technologii i nadzieja na prywatyzację największych firm – w tym PGNiG.
Podobnie wstąpienie Polski do Unii przyczyniło się do podwyższenia jej atrakcyjności dla inwestorów z branż tytoniowej, tekstylnej i odzieżowej oraz spożywczej, dla których nasz kraj zajmuje 5 pozycję w rankingu najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania. Tą samą pozycję zajmuje Polska dla inwestorów z branży maszynowej i informatyki.
Europejscy inwestorzy tworzący centra badań i rozwoju z kolei ulokowali Polskę na 4 pozycji na świecie w rankingu inwestycyjnym. Jeszcze wyżej, bo na 3 miejscu ulokowali nasz kraj inwestorzy z branż - leśnictwa, rybołówstwa i rolnictwa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz