DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Czym zebrać trawę słoniową?

Agromechanika 3/06

Autor: Anna Gumeniuk
Źródło: Agromechanika 3/06
Data: 2006-05-19


Na polskim rynku brakuje maszyn przeznaczonych typowo do zbioru roślin energetycznych, dlatego plantatorzy korzystają z innych urządzeń. Jak wygląda sytuacja w przypadku miskantusa?

Do zbioru Miskantusa można<br>stosować sprzęt do zbioru<br>zielonek, ale trzeba mieć na<br>uwadze szybsze zużycie<br>elementów tnących.Do zbioru Miskantusa można<br>stosować sprzęt do zbioru<br>zielonek, ale trzeba mieć na<br>uwadze szybsze zużycie<br>elementów tnących.

Przy zbiorze miskantusa, zwanego też trawą słoniową, dobrze sprawdzają się maszyny powszechnie stosowane do koszenia traw. Można również zastosować dostępne na polskim rynku maszyny do zbioru kukurydzy. Problemem jest jednak przyśpieszone stępianie się elementów tnących maszyn, a co za tym idzie częstsze naprawy i konieczność wymiany tych podzespołów. W przypadku miskantusa na ogół stosuje się tylko zbiór mechaniczny.

Za jednym przejazdem
Zbiór miskantusa może być wykonywany jedno- lub dwuetapowo. W przypadku zbioru jednoetapowego materiał jest ścinany i jednocześnie rozdrabniany lub belowany. To sprawia, że jest on bezpośrednio przygotowywany do dalszego transportu na teren kotłowni bądź miejsca składowania.
Najprostszym sposobem zbioru jest użycie sieczkarni do zbioru kukurydzy na kiszonkę, która jednocześnie ładuje zebraną sieczkę na przyczepę. Zastosowanie znajdują tu różne urządzenia - od jednorzędowych zawieszanych sieczkarni do zbioru kukurydzy po wysokiej klasy wielorzędowe sieczkarnie samojezdne. Najlepsze wyniki w zakresie równomierności cięcia sieczki uzyskano przy wykorzystaniu nowoczesnej sieczkarni samojezdnej. Wydajność uzyskana przy zbiorze tą maszyną wynosiła 0,5 – 0,7 ha/h. W przypadku zbioru jednoetapowego występuje problem przy transporcie na duże odległości – z powodu małej masy usypowej rozdrobnionego na sieczkę miskantusa (70 – 95 kg/ m3).

Zbiór dwuetapowy
Pierwszy etap polega na koszeniu roślin na pokosy, podczas gdy w drugim wykonywane jest podbieranie masy roślinnej i prasowanie w bele prostopadłościenne (kostki duże i małe) lub cylindryczne. Przeciętna prasa do bel cylindrycznych jest w stanie sprasować rośliny do gęstości 120 kg/ m3. Istnieją również prasy rolujące o wysokim stopniu sprasowania – do 350 kg/ m3 przy średnicy bel 0,4 m i ich długości 0,5 – 2,5 m. W przypadku zbioru dwuetapowego można zastosować między innymi kosiarki rotacyjne lub sieczkarnie polowe.
Dwuetapowy zbiór z prasowaniem w duże bele znacznie zmniejsza liczbę potrzebnych środków transportowych, a co za tym idzie redukowane są koszty z tym związane. Wadą zbioru dwuetapowego jest zwiększona możliwość strat podbieranej masy, jej zanieczyszczenie glebą oraz zwiększone zużycie paliwa, większa ilość przejazdów powoduje zbędne ugniatanie gleby, czyli niszczenie struktury glebowej.

A w innych krajach…
W całej Europie, podobnie jak w Polsce, najbardziej popularnymi maszynami do zbioru miskantusa są sieczkarnie do zbioru kukurydzy na kiszonkę. W Europie, jak również w Ameryce, stosowane są również maszyny do zbioru trzciny cukrowej, ponieważ te gatunki roślin mają zbliżoną budowę. Ponadto są już w zastosowaniu prototypy maszyn dostosowanych bezpośrednio do zbioru tego gatunku.
W Danii przeprowadzono doświadczalny jednoetapowy zbiór miskantusa maszyną rozdrabniającą sprzężoną z prasą do bel prostopadłościennych. Została również wykonana próba brykietowania ściętego i rozdrobnionego surowca w jednym przejeździe (uzyskana w ten sposób masa była zagęszczona do 800 – 1000 kg/ m3 , co dawało gęstość usypową w postaci brykietów – 300 – 500 kg/ m3). Jednakże nakład energii na proces brykietowania przekroczył wartość energetyczną paliwa.
Miskantus zbierany jest również w postaci całych roślin wiązanych w pęczki. Zbiór taki wykonywany jest przy pomocy maszyn wykorzystywanych do zbioru wikliny. Materiał zebrany w ten sposób jest jednak zazwyczaj przeznaczony do celów innych niż energetyczne (np. do dekoracji). Pewne sposoby zbioru są już skutecznie wprowadzone i w obecnej chwili główne prace powinny być skierowane raczej na udoskonalanie istniejących metod, niż na tworzeniem nowych rozwiązań.

Wartościowa sieczka
Sieczka pozyskiwana z miskantusa zawiera mniej chloru i potasu niż słoma uzyskiwana z tradycyjnych upraw rolniczych. Dlatego jej zastosowanie zmniejsza groźbę korozji urządzeń w kotłowniach spalających paliwo mieszane (wspólne spalanie węgla i słomy) bądź samą słomę. Rozdrobniony miskantus charakteryzuje się również większą wartością energetyczną i lepszą sypkością niż słoma zbóż. Według badań przeprowadzonych w Austrii 2,23 kg rozdrobnionego miskantusa o wilgotności 14% stanowi równowartość 1 l oleju opałowego. Wynika z tego, że z 1 ha plantacji (przy osiąganym plonie 20 ton suchej masy z ha) można uzyskać biomasą o równowartości 7 – 8 tysięcy litrów oleju opałowego. Na podstawie 4 – letnich badań i obserwacji stwierdzono, że do ogrzania powierzchni mieszkaniowej do 150 m2 potrzebnych jest pół hektara plantacji o wyżej wymienionych parametrach.

Miskantus pochodzi pierwotnie z obszaru azjatyckiego. Jego centra genetyczne to m.in. tereny Japonii, Kuryli Południowych, Rosji, Chin, Mandżurii, Tajwanu, Korei, Tajlandii, Polinezji. Do 1935 roku był znany jedynie w Chinach jako roślina zapobiegająca erozji gleb dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu, w Europie jest uprawiana od około 50 lat jako roślina ozdobna.
Charakteryzuje się on dużymi przyrostami, jedną z jego największych wad jest brak odporności na niskie temperatury, co jest cechą charakterystyczną dla klimatu Polski. Jednak uprawa miskantusa powoli dostosowywana jest do warunków europejskich.
Jest rośliną wieloletnią (okres jej wykorzystania to 25 – 30 lat). Trawa ta nie ma dużych wymagań co do jakości gleby, mogą to być gleby V i VI klasy, jak również nieużytki. Ważne jest aby były to gleby średnio zwięzłe, o podłożu piaszczystym, z niskim poziomem wód gruntowych. Ponadto miskantus bardzo dobrze sprawdza się na nierównych terenach gdzie gleba narażona jest na silną erozję. Optymalne pH gleby dla tej rośliny wynosi 6,5, średnia roczna ilość opadów powinna zawierać się pomiędzy 400 a 600 mm, a średnia temperatura roku powinna wynosić 8º C (optymalna temperatura dla jego wzrostu wynosi 28 - 32º C).Anna Gumeniuk
Europejskie Centrum Energii Odnawialnej

Artykuł ukazał się w miesięczniku Agromechanika 3/06
www.agromechanika.net.pl

Czym zebrać trawę słoniową? (Zdjęcia: 3)

Do zbioru Miskantusa można<br>stosować sprzęt do zbioru<br>zielonek, ale trzeba mieć na<br>uwadze szybsze zużycie<br>elementów tnących.Jednym ze sposobów zbioru<BR>miskantusa (m.in. w Europie)<br>jest stosowanie maszyn do<BR>trzciny cukrowej.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz