DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska inwestuje w odnawialne źródła energii

Onet.pl

Autor: PAP, pb
Źródło: Onet.pl
Data: 2006-05-18


W ostatnich latach wydatki EkoFunduszu na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) stanowiły 25-30 proc. wydatków Fundacji - poinformował we wtorek prezes EkoFundusz Maciej Nowicki.

Nowicki uczestniczył w zorganizowanej w Senacie konferencji "Odnawialne źródła energii - szanse i bariery".
Już w latach 1994-1995 EkoFundusz przekazał pierwsze dotacje na energię odnawialną. Była to budowa instalacji geotermalnych, elektrowni wiatrowych oraz kotłowni na słomę. Prezes twierdzi, że w najbliższych 5-10 latach największy nacisk należy położyć na rozwój inwestycji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem biomasy oraz energii wiatrowej. Uważa też, że za 20- 30 lat popularność zdobędą techniki związane z użyciem ogniw paliwowych i technik wykorzystujących energię słoneczną.

W latach 1994-2005 EkoFundusz udzielił dotacji dla 185 inwestycji związanych z OZE na łączną kwotę około 200 mln zł. Stanowi to około 15 proc. wszystkich środków, jakimi dysponowała Fundacja.
Zdaniem prezesa biomasa jest i będzie w przyszłości największym i najtańszym odnawialnym źródłem energii. Dotychczas EkoFundusz sfinansował budowę 100 kotłowni na słomę oraz odpady drzewne, o łącznej mocy 300 MW, przeznaczając na ten cel ponad 120 mln zł.
W Polsce jest już wiele firm produkujących bardzo dobrej jakości kotły na słomę lub drewno. Zwykle jest to sprzęt na licencji duńskiej, francuskiej i szwajcarskiej. Optymalna wielkość kotłowni to 2-5 MW. Tak wyprodukowana energia cieplna jest znacznie tańsza niż z kotłów węglowych, dlatego polecana jest szczególnie tam, gdzie są duże nadwyżki słomy. Jak poinformował Nowicki, obecnie słoma do kotłowni kosztuje 90-140 zł/t.
EkoFundusz udziela też dotacji do budowy dużych instalacji do produkcji estrów metylowych, o wydajności powyżej 10 tys. t/rok. Dotacja taka wynosi 200 zł/t estru.
Nowicki zwrócił też uwagę, że w Polsce dynamicznie rozwija się energetyka wiatrowa, zwłaszcza w paśmie nadmorskim. EkoFundusz udziela dotacji w wysokości 700 tys. zł/MW. Dotychczas zakończono 5 takich projektów, a kolejnych osiem jest rozpatrywanych.
Nowicki przewiduje, że w 2010 roku łączna moc elektrowni wiatrowych w Polsce przekroczy 1000 MW


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz