DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Naukowcy w obronie czeskich lasów

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2006-05-17


Raport: "Stanowisko Naukowców i Specjalistów w Obronie Czeskich Lasów" ma przerwać ciszę, jaka panuje w Czeskiej Republice, w temacie zarządzania lasami.

Zdaniem autorów raportu, czeskie lasy, które przeżyły bicz kwaśnych deszczów teraz stają w obliczu zagrożenia ze strony nadmiernego wykorzystania gospodarczego.

Kolejnym grzechem jest fakt, że przedsiębiorstwa leśne zainteresowane są wyłącznie hodowlą szybkorosnących drzew iglastych, zaniedbując drzewa liściaste co odbija się na bioróżnorodności czeskich lasów.

"Czescy leśnicy przykleili się do linii obranej w czasach komunizmu, której wyznacznikiem jest wydawania maksymalnej liczby metrów kubicznych drewna" powiedział Josef Fanta, zasłużony emerytowany profesor Uniwersytetu Amsterdamskiego, podczas konferencji prasowej. Fanta jest jednym z sześciu autorów raportu pod którym podpisało się 230 naukowców i specjalistów z dziedziny leśnictwa.

Czeskie lasy pokrywają około 2,7 mln ha, z których w 2004r. pozyskano 15,6 mln m3 drewna. Dla porównania z polskich lasów, które zajmują ponad 9 mln ha w 2004r. pozyskano 32,7 mln m3 drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz