DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo: Słabszy kwartał, lepsze prognozy

Pfleiderer

Autor: dja
Źródło: Pfleiderer
Data: 2006-05-09


Pfleiderer Grajewo pracuje nad strategią na lata 2007-2011. Jednym z jej celów ma być uniezależnienie firmy od sektora meblarskiego. Już wcześniej Grajewo zapowiadało, że rozważa kroki związane z rozwinięciem produkcji skierowanej do przemysłu budowlanego na przykład paneli podłogowych lub ściennych. Spółka nie wyklucza dalszego rozwoju przez przejęcia lub nowe inwestycje, wprowadzenie nowych produktów i zaistnienie na nowych rynkach w Europie, m.in. w regionie południowo-wschodnim. Tymczasem wyniki pierwszego kwartału są słabsze niż w ubiegłym roku.

Prospan - straty po pożarze<br>fot. KW PSP ŁódźProspan - straty po pożarze<br>fot. KW PSP Łódź

Raport skonsolidowany
Pfleiderer Grajewo za I kwartał 2006r. wskazuje przychody ze sprzedaży w wysokości 253,784 mln zł (2005: 230,142 mln zł). Grupa uzyskała zysk na działalności operacyjnej na poziomie 26,312 mln zł (31,266 mln zł), a zysk netto 19,229 mln zł (2005: 26,378 mln zł). To słabsze wyniki, niz rok temu. Wzrost sprzedaży wynika głównie z konsolidacji przychodów spółki zależnej Silekol , którą grupa przejęła pod koniec 2005r.

Według komentarza zarządu słabsze efekty działaności spółki to w dużej mierze następstwem dalszego umocnienia się polskiej waluty względem EURO, wzrostem cen surowców chemicznych i czynników energetycznych oraz przejściowego wzrostu kosztów jednostkowych produkcji w zakładzie w Wieruszowie jakie są następstwem pożaru.

Duży wpływ na wyniki miała również surowa zima i wynikające z niej utrudnione warunki produkcji (zmrożone drewno i trudne warunki w obrębie przygotowania surowca).

Wzrostowi uległy koszty finansowania, związane z kumulacją nakładów na realizację projektu inwestycyjnego w Rosji.

Majątek zniszczony i utracony w wyniku pożaru w Prospanie oraz utracone z tego tytułu zyski, znajdują pokrycie w ramach polisy ubezpieczeniowej. Szacowana wielkość utraconego zysku z tytułu "business interruption" w spółce wynosi 6 mln zł. Refundacja z tytułu ubezpieczenia w kwocie ok. 3 mln zł została ujęta w wyniku I kw., pozostała część refundacji spodziewana jest w dalszej części roku.

Inwestycje
Fabryka w Rosji znajduje się w fazie montażu wyposażenia produkcyjnego. Termin rozruchu produkcji płyty surowej na głównym ciągu technologicznym ulegnie przesunięciu o kilka tygodni i zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem powinien mieć miejsce w trzecim kwartale 2006. Produkcja płyty laminowanej już się rozpoczęła.

W ramach realizacji projektu budowy nowego zakładu produkcji płyt MDF zakontraktowany został zakup prasy, podstawowego elementu ciągu produkcyjnego. Zgodnie z przyjętym planem proces podpisywania umów na dostawy maszyn i prac budowlanych, w podstawowym zakresie, zakończy się w drugim kwartale 2006r. Rozpoczęcie prac budowlanych powinno nastąpić w miesiącu lipcu.

Pfleiderer Grajewo SA otrzymał wyłączność na prowadzenie dalszych rozmów ze Skarbem Państwa dotyczących przejęcia udziałów mniejszościowych w spółce zależnej Prospan SA (Wieruszów).

Prognozy na 2006r.
Zarząd spółki przewiduje utrzymanie się korzystnej koniunktury rynkowej w roku 2006. Pomimo gorszych wyników kwartalnych, postępującego wzrostu cen surowców chemicznych i energetycznych oraz silnego złotego, w całym roku prognozuje wzrost poziomu sprzedaży do kwoty 1.150 mln zł i skonsolidowanego wyniku finansowego netto do poziomu 115 mln zł. Prognoza dotyczy grupy obejmującej podmiot dominujący Pfleiderer Grajewo SA oraz spółki zależne: Pfleiderer Prospan SA z siedzibą w Wieruszowie, Pfleiderer OOO z siedzibą w Novgorodzie oraz Silekol Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu przy założeniu kursu euro na poziomie 3,90 zł, przejęcia pozostałych akcji Prospanu oraz rozpoczęcia sprzedaży płyty meblowej surowej przez Pfleiderer OOO od października 2006r.

Grajewo: Słabszy kwartał, lepsze prognozy (Zdjęcia: 2)

Prospan - straty po pożarze<br>fot. KW PSP ŁódźProspan - straty po pożarze

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz