DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Współpraca Finlandii i Szwecji w sferze polityki energetycznej

Hufvudstadsbladet

Autor: K. Koivisto
Źródło: Hufvudstadsbladet
Data: 2006-05-05


Podczas wczorajszego fińsko-szwedzkiego szczytu gospodarczego w Jyväskylä premierzy G. Persson i M. Vanhanen dyskutowali politykę energetyczną i innowacyjność. Szefowie rządów byli zgodni co do większości kwestii, z wyjątkiem polityki energetycznej.

„ Każdy kraj sam decyduje o swojej energii” powiedział G. Persson. Dla rządu szwedzkiego najważniejszy jest teraz rozwój energii odnawialnej. Szwedzki premier jest zdania, że Finlandia i Szwecja mogłyby wspólnie promować odnawialne źródła energii podczas fińskiej prezydencji w UE. G. Persson ze zrozumieniem podchodzi do planów szwedzkiego przemysłu związanych z importem rosyjskiej energii elektrycznej przez podmorski kabel łączący Rosję z Finlandią oraz z rozbudową systemu gazociągów w południowej Szwecji. Kwestie te nie są jednak przedmiotem prac szwedzkiego rządu.
Podobnie nie był dyskutowany ew. udział strony szwedzkiej w kosztach modernizacji fińskich sieci przesyłu, która byłaby konieczna po wybudowaniu kabla. „Nie zamkniemy naszych energii atomowych dopóki nie będziemy pewni, że możemy tę energię zastąpić.
Dążymy do zwiększenia produkcji „zielonej” energii", ale zanim to się nam uda, będziemy importować energię elektryczną, produkowaną w sposób mniej lub bardziej ekologiczny”, powiedział G. Persson. M. Vanhanen poinformował swojego szwedzkiego kolegę o zasadach, którymi kierują się władze fińskie przy wydaniu koncesji na budowę podmorskiego kabla. Zdaniem premiera decyzji w tej sprawie należy oczekiwać latem br. Uniter Power firma, która zamierza budować połączenie, podpisała już umowę ze szwedzką grupą BasEl na dostawy energii pod warunkiem realizacji projektu. Temat energii dominował także spotkanie ministra handlu i przemysłu M. Pekkarinena z M. Sahlin, minister ds. zrównoważonego rozwoju. Pomimo dobrego funkcjonowania nordyckiego rynku energii elektrycznej, potrzebny jest jego dalszy rozwój w kierunku wzmocnienia konkurencji. Już teraz stopień koncentracji na nordyckim rynku jest problematyczny, a dłuższej perspektywie niepokojący.
„Musimy pracować nad rozwojem mocy przesyłowych, wzrostem konkurencyjności, zwiększeniem liczby podmiotów oraz własnej produkcji”, podsumowała M. Sahlin. Ministrowie wskazali także na potrzebę działania w celu poprawy konkurencyjności na rynku kontynentalnym jeszcze przed jego integracją z nordyckim. Pomimo postulatu zwiększenia liczby aktorów na rynku, rząd szwedzki nie jest skłonny do podziału spółki Vattenfall. Tomas Östroos, szwedzki minister gospodarki, powiedział, że Vattenfall jest ważnym narzędziem w planach związanych z przejściem na nowe rodzaje energii - firma ma inwestować w nowoczesną produkcję energii.


„Nie ma wspólnej linii fińsko-szwedzkiej
w sprawie importu rosyjskiej energii elektrycznej”

Hufvudstadsbladet (04.05.06) K. Koivisto


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz