DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Można zarobić na drzewach

Autor:
Źródło:
Data: 2006-05-05


PRAWIE 100 osób z województwa zachodniopomorskiego w zeszłym roku złożyło wnioski o unijne dopłaty za zalesienie gruntów rolnych. Kolejna tura ich przyjmowania rusza za miesiąc. To się opłaca, ale tylko na bardzo słabych gruntach.

Dopłaty poszły w las
O zalesianiu gruntów rolnych dużo ostatnio mówi się za sprawą kontrowersji związanych z wykupem na ten cel ziemi przez europosła PO Pawła Piskorskiego. Z takiej możliwości korzystają jednak nie tylko prominentni politycy. W 2005 r. do Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie trafiło 96 wniosków w tej sprawie. Rok wcześniej było ich 48, z których 30 doczekało się pozytywnej decyzji. W tym roku można je składać od 1 czerwca do 15 lipca. Zainteresowanie jest spore, ale wnioski trafiają prawie wyłącznie z powiatów, gdzie ziemia jest słaba wyjaśnia Robert Betyna, zastępca dyrektora Oddziału ARiMR w Szczecinie. Z powiatu pyrzyckiego nie mieliśmy żadnego wniosku. Nie opłaca się zalesienie dobrych rolnych gruntów. Starają się o to najczęściej rolnicy. Rzadko zdarza się, żeby wniosek składał ktoś, kto kupił grunty z myślą o zalesieniu.
Zalesiać można tylko grunty rolnicze przewidziane do zalesienia w planie zagospodarowania przestrzennego lub gminnym studium. Zalesianie odbywa się pod nadzorem ARiMR i lokalnego nadleśnictwa. Za każdy hektar nowego lasu jednorazowo dostaje się 4,3 tys. zł (iglasty) lub 5 tys. zł (liściasty). Jeżeli drzewa zostaną ogrodzone przed zwierzyną, dodatkowo otrzymuje się 2,4 tys. zł za ha. Przez pięć pierwszych lat rolnik-leśnik dostaje też rocznie 420 zł premii pielęgnacyjnej za hektar. Wzrasta ona do 700 zł, gdy trzeba zastosować środki ochrony. Poza tym przez 20 lat rolnicy mający co najmniej 20 proc. dochodów z rolnictwa otrzymują co roku 1400 zł, a pozostali 360 zł za ha, tzw. premii zalesieniowej.
Zdaniem Kazimierza Pawłowskiego, naczelnika Wydziału Hodowli Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, na sadzenie lasu w tym roku jest już za późno. Zazwyczaj robimy to w marcu i kwietniu. Oczywiście, żeby zasadzić las, trzeba się na tym znać. Rolnik, który planuje zalesienie, powinien zgłosić się do nadleśniczego po plan zalesienia. Będzie tam napisane, jak przygotować glebę, jakie sadzonki wybrać i jak pielęgnować uprawę. Gdy postępuje się zgodnie z wytycznymi, powinno się powieść. Oczywiście zawsze może zdarzyć się susza czy szkodniki. Jest wiele szkodliwych czynników, które czyhają na młode sadzonki. Co roku na terenie naszej dyrekcji sadzimy 6 ha lasów i jakoś nam się udaje, więc i rolnikowi powinno się udać uważa Kazimierz Pawłowski.
> (M.Kubera)

KURIER SZCZECIŃSKI


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz