DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Piły tarczowe z polimerową powłoką

Gopol

Autor: dja
Źródło: Gopol
Data: 2006-05-04


Firma Gopol z Jarocina, producent narzędzi do obróbki drewna, na tegorocznej Dremie został wyróżniony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich za piłę tarczową pokrytą polimerową powłoką antyadhezyjną. Jakie zalety niesie ze sobą nowa technologia?

Skomplikowany proces nakładania powłoki na piły pozwala na połączenie szeregu zalet jakie niesie za sobą zastosowanie technologii, która początkowo stosowano głównie w przemyśle kosmicznym.

Piły tarczowe, a dokładniej korpusy pił tarczowych są pokrywane wielowarstwową powłoką, której ostateczny skład chemiczny oraz ilość i grubość warstw została ustalona na podstawie testów jakie przeprowadzono u klientów.

Polimerowa powłoka adhezyjna posiada takie właściwości jak:
- wysoka odporność na ścieranie;
- wysoka wytrzymałość termiczna;
- niska podatność na przywieranie innych materiałów;
- niski współczynnik tarcia.

Dłuższy czas użytkowania narzędzi
Właściwościom powłoki polimerowej pozwalają zabezpieczyć narzędzie przed oklejaniem się korpusu podczas obróbki materiału. Ponadto powłoka o niskim współczynniku tarcia chroni korpus narzędzia przed przegrzaniem w przypadku gdy mamy do czynienia z narzędziem, którego relacja rzaz/korpus nie jest duża (np. piły specjalne – o małym rzazie).
Częstym problemem podczas użytkowania narzędzi standardowych (nie pokrytych polimerem) jest to, iż po kilkukrotnym ostrzeniu rzaz maleje (wynika to z geometrii uzębienia), czego efektem jest oklejanie się narzędzia oraz przegrzewanie korpusu co znacznie wpływa na jakość cięcia. Piły pokryte powłoką pracują stabilnie do samego końca użytkowania ponieważ przed negatywnymi skutkami zużycia wskutek ostrzenia chroni je powłoka antyadhezyjna.

Większa wydajność materiałowa
Dzięki cechom powłoki polimerowej można również stosować piły specjalne – o bardzo cienkim rzazie. Rozwiązanie to pozwala wydajnie rozkrawać materiał oszczędzając przy tym kilka do kilkudziesięciu procent surowca. Taka oszczędność znacznie przekłada się na zysk uwzględniając, iż cena piły nowego rodzaju jest jedynie o kilkanaście procent wyższa od pił standardowych, co w relacji koszt narzędzi a koszt zakupu surowca niesie obciążenie dodatkowe liczone w promilach.

Brak dodatkowych kosztów użytkowania
W procesie ostrzenia narzędzia nie jest wymagane uzupełnianie ubytków w powłoce – ponieważ takowe raczej nie mają miejsca. Trwałe naniesienia materiału ochronnego na narzędzie pozwala skutecznie użytkować narzędzie bez jakiejkolwiek konieczności regeneracji powłoki – także użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z serwisowaniem pił pokrytych powłoka polimerową.
Ponadto piły pokryte polimerami można używać bez problemów wraz z piłami standardowymi. Oferowane rozwiązanie pozwala stosować zarówno piły standardowe jak i pokrywane bez jakichkolwiek dodatkowych wymogów czy to ze strony maszyny, surowca czy operatora.
Całkowita zamienność produktu z narzędziami standardowymi pozwala uelastycznić produkcję jednocześnie nie zwiększając zapasów magazynowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz