DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Paged: konsolidujemy, inwestujemy...

Paged SA

Autor: dja
Źródło: Paged SA
Data: 2006-04-14


Na konferencji prasowej prezes Pagedu SA - Krzysztof Bukowski - zaprezentował ambitne plany Grupy Kapitałowej Paged. Jeszcze w tym roku firma chce kupić krajowego dystrybutora mebli, zakończyć proces konsolidacji spółek meblowych oraz przeprowadzić inwestycje warte ok. 9 mln zł.

Kupujemy...
Paged planuje w drugiej połowie bieżącego roku przejęcie meblarskiej spółki dystrybucyjnej, obsługującej rynek krajowy w segmencie "premium". Wartość transakcji może wynieść kilka milionów złotych. Jeśli dojdzie do kupna, w ofercie grupy Paged pojawi się nowa marka.

Wartość transakcji szacowana jest na kilka milionów złotych. Firma, której przejęciem zainteresowany jest Paged, planuje na ten rok 12 mln zł obrotów, ale plan na I kwartał przekroczyła o 30%, więc wynik całoroczny może być lepszy od prognozy mówił na konferencji prasowej Krzysztof Bukowski, prezes Pagedu. Dodał, że rentowność tej spółki wynosi 15 proc. Potencjał wzrostu przychodów rok do roku ocenia na 20%.

Konsolidujemy...
Paged chce do końca III kwartału b.r. zakończyć proces konsolidacji posiadanych spółek produkujących meble.

Paged - Fabryki Mebli z siedzibą w Jasienicy przejmą dwie inne należące do Grupy spółki: Paged - Meble i Paged - Rzeszowskie Fabryki Mebli.

Proste oszczędności prowadzenia działalności wynikające z połączenia wyniosą od stycznia przyszłego roku ok. 1,5-2 mln zł. Zarząd Pagedu liczy jednak, że ostateczne efekty synergii będą znacznie większe. Scentralizowanie działalności pozwoli m.in. na uzyskanie wyższych marż ze sprzedaży. W związku z połączeniem spółek nie są przewidywane zwolnienia pracowników. Te firma ma już za sobą. Jeszcze w 1999 roku zatrudnionych w niej było 5800 osób, obecnie zostało ok. 2000.

Inwestujemy...
Planowane na ten rok inwestycje Pagedu opiewają na 9 mln zł, z czego 6 mln zł wydane zostanie na maszyny do uszlachetniania sklejki (przy czym możliwe jest zwiększenie tej kwoty), natomiast pozostałe 3 mln zł spółka zainwestuje w grupę meblową. Przedstawiciele Pagedu nie chcieli wypowiadać się jeszcze w kwestii dywidendy za zeszły rok. Prezes powiedział, że zarząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. WZA, które zajmie się podziałem zysku, planowane jest na koniec maja.

Co dalej...
Grupa Paged działa w trzech segmentach - produkcji i handlu meblami, produkcji i handlu sklejką, prowadzi też działalność handlową w składach handlowych. Na sklejkę przypada 40% obrotów, na meble 40-50%, na działalność handlową ok. 10-15%. Zdaniem prezesa przychody grupy Paged w najbliższych latach będą rosły o ok. 15% rocznie. W 2005 roku skonsolidowane przychody firmy wyniosły 303,5 mln zł, a prognoza na ten rok zakłada ich wzrost do 334 mln zł i zysk netto ponad 20mln zł. "Pierwszy kwartał jest proporcjonalny do prognoz, oczywiście z uwzględnieniem sezonowości - w spółkach meblowych pierwsze trzy miesiące roku są z reguły nieco słabsze" - powiedział Bukowski.

Eksport stanowi ok. 65% przychodów grupy, z czego sprzedaż na Wschód to jedynie 2-3%. Paged szykuje się jednak na podbój rynków wschodnich, co zaowocuje zmianą tych proporcji. Tamtejszy rynek spółka ocenia jako rozwojowy i bardzo atrakcyjny z punktu widzenia producentów mebli, nie tylko ze względu na jego pojemność, ale i na możliwość generowania wyższych marż.

Strategia Pagedu zakłada stopniowe przechodzenie od spółki produkcyjno-handlowej do handlowo-produkcyjnej, dlatego firma zakłada kolejne spółki handlowe w kraju i za granicą. W maju rozpocznie sprzedaż amerykańska spółka, Zumcontract Inc, działająca na rynku kontraktowym. Będzie wzorować się na doświadczeniach innej tego typu spółki z grupy, działającej w Wielkiej Brytanii - Buk Ltd. Buk sprzedaje krzesła i stoliki drewniane, metalowe, aluminiowe, żeliwne oraz blaty do lokali gastronomicznych w Wielkiej Brytanii. W ofercie ma produkty zarówno Pagedu jak i innych firm. Według ocen zarządu ok. 30-40% krzeseł i stolików w londyńskich barach i restauracjach dostarczyła właśnie ta spółka. W ciągu ostatnich trzech lat generowała ona 30% wzrost wyników. W 2005 roku jej obroty wyniosły ponad 6 mln funtów. Zumcontract zgodnie z czteroletnim biznesplanem, w 2009r. powinien osiągnąć obroty rzędu 13 mln USD i ok. 10% zysk. Spółka o podobnych założeniach (obsługa kontraktów) powstała również w Polsce, jest nią Paged Kontrakt. W ciągu 2-3 lat prawdopodobnie powstanie taki podmiot dla obsługi rynku francuskiego

Zarząd planuje pozbyć się mniejszościowych pakietów akcji spółek niezwiązanych z podstawową działalnością firmy. Rozważa również sprzedaż zbędnych nieruchomości. Według szacunkowych wycen, wartość nieruchomości, które są w posiadaniu firmy, a które mogłyby zostać przeznaczone do sprzedaży, wynosi 30-40 mln zł. Ich wartość ewidencyjna to około 10-12 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz