DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Swarzędz i Mebelplast - wstęp do fuzji?

Swarzędz Meble

Autor: dja
Źródło: Swarzędz Meble
Data: 2006-04-14


Swarzędz Meble SA (Swarzędz) i Mebelplast SA (Olsztyn) podpisały umowę o partnerstwie strategicznym. Firmy będą współpracowały przy produkcji i dystrybucji mebli w kraju i za granicą. W najbliższych planach są rozmowy na temat możliwych powiązania kapitałowego spółek.

Mebelplast SA to rodzinna spółka akcyjna, kontrolowana przez Marka Kołakowskiego, pełniącego funkcję prezesa. Roczne przychody firmy sięgają 100 mln zł, a jej wynik finansowy w ostatnich latach był dodatni. Mebelplast dysponuje dwoma zakładami produkcyjnymi w Około 80% produkcji spółki trafia na eksport do krajów Unii Europejskiej, a pozostałą część w sklepach własnej sieci handlowej na terenie kraju.

Notowany na giełdzie Swarzędz Meble SA nie ma znaczących akcjonariuszy. Jego interesy w negocjacjach z Mebelplastem reprezentuje Internetowy Dom Maklerski - jego prezes - Grzegorz Leszczyński uważa, że najbardziej pożądaną formą związania obu firm byłaby fuzja i wymiana akcji. Grupa Kapitałowa Swarzędz Meble osiągnęła w 2005r. przychody na poziomie 15,2 mln zł, osiągając stratę na działalności operacyjnej ponad 2,6 mln. Zysk netto wyniósł ponad 10,8 mln zł, głównie dzięki wyprzedaży nieruchomości należących do spółki.

Zdaniem Włodzimierza Ehrenhalta, prezesa Swarzędza, obie firmy dobrze się uzupełniają. Mebelplast specjalizuje się w meblach tapicerowanych, Swarzędz zaś w skrzyniowych. Poza tym olsztyńska firma produkuje przede wszystkim na eksport. Szczególnie silna jest w UE, Kanadzie, USA i Japonii. - Z kolei Swarzędz ma mocną markę w kraju i dobrą opinię na Wschodzie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz