DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zarobić na państwowym drewnie

Kurier Szczeciński

Autor:
Źródło: Kurier Szczeciński
Data: 2006-04-07


Ze szczecineckich lasów tylko w ub.r. zniknęło ponad 1,1 tys. metrów sześc. drewna. Tamtejsze nadleśnictwa straciły łącznie 120 tys. zł - podlicza "Kurier Szczeciński".

Drzewo najczęściej kradną mieszkańcy podleśnych wsi, którzy nie mają pieniędzy na zaopatrzenie się w opał legalną drogą. Zdarzają się jednak i zorganizowane grupy, które wywożą drewno z lasu, a potem na nim zarabiają.
Leśnicy mówią, że z procederem kradzieży w lasach trudno walczyć. Złodzieje często działają pod osłoną nocy, dobrze znają teren i często mogą liczyć na dyskrecję sąsiadów. Z roku na rok jest jednak coraz lepiej z wykrywalnością sprawców.
W ub.r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku ujawniono 321 przypadków kradzieży drewna. Namierzono 232 złodziejów, z czego wobec prawie 100 skierowano sprawy do sądu karnego, a 39 - odpowiadało lub będzie odpowiadać za wykroczenia.
Najczęściej sądy orzekają grzywnę i karę ograniczenia wolności. Obligatoryjnie zasądzają też od sprawcy nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego nadleśnictwa. Niestety, kary nie odstraszają leśnych złodziejów, kradzieże w lasach są bowiem nadal na porządku dziennym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz