DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Przemysł drzewny i meblowy podstawą współpracy polsko-chińskiej

Autor:
Źródło:
Data: 2006-03-31


Minister spraw zagranicznych Stefan Meller przyleciał do Chin. Podczas trzydniowego pobytu w Pekinie szef dyplomacji polskiej przeprowadzi rozmowy polityczne i gospodarcze m.in. z premierem Wen Jiabao i swym chińskim odpowiednikiem Li Zhaoxing'iem.

We wtorek Meller odwiedzi Uniwersytet Qinghua, jedną z najbardziej prestiżowych uczelni chińskich, mającą charakter politechniki. Będzie także gościem związanych z tą uczelnią zakładów elektronicznych NUCTECH, produkujących urządzenia do prześwietlania kontenerów towarowych.
"Polska przywiązuje dużą wagę do stosunków z Chinami. Wizyta min.Mellera powinna otworzyć nowe perspektywy dla naszych relacji z tym globalnym mocarstwem" - powiedział PAP rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski. Jednym z najważniejszych tematów polsko-chińskiej wymiany poglądów będzie współpraca ekonomiczna. Chiny są naszym największym partnerem handlowym w Azji, z którym jednak od lat odnotowujemy duży deficyt. W ubiegłym roku ujemne saldo obrotów wyniosło prawie 5 mld dolarów na naszą niekorzyść.

Zdaniem ekspertów, do najlepiej rokujących obszarów polsko-chińskiego współdziałania należą: drzewny i meblowy, górnictwo, ochrona środowiska, przemysł metalurgiczny, maszynowy i elektro-energetyczny, chemiczny, motoryzacyjny oraz przetwórstwo rolno-spożywcze, a także górnictwo, produkcja samolotów specjalistycznych w Chinach i energetyka.
Współpraca gospodarcza ma dobre tradycje. Profesor Miao Huashou z Euro-Azjatyckiego Instytutu Badań Rozwoju w Pekinie przypomniał, że pierwszą zagraniczną inwestycją w Chinach była istniejąca do dziś, polsko-chińska spółka żeglugowa Chipolbrok. Powołano ją w 1951 na mocy umowy międzyrządowej.

PAP, msu / info. Onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz