DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Puszcza Amazońska może całkiem zniknąć

Onet.pl

Autor:
Źródło: Onet.pl
Data: 2006-03-27


Do 2050 roku zniknie 40 procent Puszczy Amazońskiej. "Gazeta Wyborcza" alarmuje, że do tego czasu przestaną istnieć dwa miliony kilometrów kwadratowych dziewiczych lasów.

Dorzecze Amazonki zajmuje powierzchnię 6,7 milionów kilometrów kwadratowych. Zmieściłoby się tam mniej więcej 20 takich państw jak Polska. Cztery piąte tego terytorium nadal jest porośnięte lasami, które tworzą największą na Ziemi puszczę równikową.
Korzystając ze zdjęć satelitarnych, modeli komputerowych i wyników własnych badań naukowcy z Brazylii i Stanów Zjednoczonych przygotowali prognozę dla Puszczy Amazońskiej na najbliższe pół wieku. Powstały dwa scenariusze - dobry i zły.

Zły scenariusz przewiduje kontynuację tego, co dzieje się obecnie - bezceremonialnego wpychania się rolnictwa na tereny zajęte dziś przez dziewiczy las. Proceder tak nasilił się, w ostatnich latach, że dokładne straty można policzyć jedynie z kosmosu. Naukowcy ostrzegają, że jeżeli nic się nie zmieni, to wylesienia jeszcze przybiorą na sile.

Dobry scenariusz przewiduje, że do połowy dwudziestego pierwszego wieku puszcza straci najwyżej 10-15 procent swojej powierzchni. By tak się stało, należy znaleźć sposób na zahamowanie apetytu lobby rolniczego, które teraz robi co chce, nie bacząc na prawo.

Info: ONET.PL - Więcej w "Gazecie Wyborczej".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz